Společně se zahájením letošního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě začne 23. října fungovat i Centrum dokumentárního filmu. Mělo by se stát v Česku ojedinělou výzkumnou, archivační, badatelskou a vzdělávací institucí a sídlit by mělo v jihlavském kině Dukla. Ve středu o tom informoval Marek Hovorka z Jihlavského spolku amatérských filmařů, který stojí za vznikem centra.

V centru lidé najdou například odbornou literaturu zaměřenou především na dokumentární film. Na počítačích si budou moci přehrát stovky a později tisíce dokumentárních filmů řazených podle témat, zemí původu nebo autorů. Ještě do konce letošního roku centrum nabídne středním školám šedesát hodin přednášek věnujících se oblasti moderních českých dějin, dějin umění nebo mediální výchovy. Zájemci budou moci zhlédnout také některé filmy, které z nejrůznějších důvodů nemohou být distribuovány veřejně.

Nová instituce by měla také iniciovat konkrétní badatelské projekty mapující například podobu současného českého dokumentu, návštěvnost v kinech nebo vliv podpory České televize na podobu dokumentárních filmů.

„Chceme se věnovat analýze a reflexi současné české dokumentární tvorby," uvedl Hovorka.

Ojedinělá instituce

Centrum dokumentárního filmu může být podle Hovorky do budoucna jednou z výrazných turistických atrakcí města i Vysočiny. „Lidé zajímající se například o některé historické události či tvorbu konkrétních režisérů si mohou naplánovat cestu do Jihlavy, kde mohou strávit víkend sledováním filmů, které jinde neuvidí," řekl Hovorka. Centrum má první rok fungovat zdarma, pak se provoz vyhodnotí a případně upraví.

Centrum, které se podle Hovorky bude řadit k několika málo podobným institucím v Evropě, by mělo být pro návštěvníky přístupné celoročně sedm dní v týdnu. Počáteční investice pro jeho vznik představují téměř milion korun, mimo jiné přispěla Jihlava a Kraj Vysočina. O dalším financování jedná Jihlavský spolek amatérských filmařů s Ministerstvem kultury, se sponzory i dalšími institucemi. Celoroční provoz si podle Hovorky vyžádá přibližně 1,8 milionu korun.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)