Na dnešní večer se určitě těší všichni ti, kdo si oblíbili písničky Pavla Lohonky Žalmana, který do pelhřimovského městského divadla dorazí se svou kapelou v 19 hodin.

Žalman je dnes vlastně již nestorem folkové hudby, i když jeho tvorba se neomezuje pouze na tento žánr. Za více než čtyři desítky let si získal řady příznivců všech věkových generací, o čemž svědčí i to, že jeho koncerty bývají většinou téměř vyprodané.

Hudební dráha tohoto jihočeského písničkáře se začala odvíjet vlastně již v dobách, kdy objevil tramping, ke kterému písničky neodmyslitelně patří. Postupně se stal známou postavou několika hudebních souborů, jako byli třeba legendární Minnesengři, kde Lohonka působil od roku 1969 do roku 1985.

K zásadní změně v jeho hudební pouti však došlo v roce 1982, kdy se rozhodl oslovit své přátele Tondu Hlaváčka a Pavlínu Jíšovou a společně zkusili vystoupení na festivalu trampské a folkové písně Porta, kde si svými písničkami okamžitě získali srdce posluchačů a odnesli si i hlavní cenu. Od této chvíle se pak řady Žalmanových příznivců stále rozšiřovaly.

K výrazné změně ve složení kapely došlo v roce 2012 a v současné době se Žalmanem koncertují Michaela Hálková, Petr Novotný a Pavel Malina. Na jejich vystoupeních většinou znějí osvědčené hity, jako Divokej horskej tymián, Nikdo se nesmál nebo Sen o Berenice. To ovšem neznamená, že jako písničkář se už Žalman vyčerpal. „Dnes už nové písničky jen nevydáváme tak rychle, ale až ve chvíli, kdy jsme pevně přesvědčeni, že novou skladbu naše publikum přijme kladně," řekl o své tvorbě Lohonka. „Svou hudbu nechci přizpůsobovat žádným novým trendům. Nové generace dokáže totiž poctivá trampská a folková muzika oslovit i po třiceti letech od svého vzniku," dodal ještě.