Návštěvníci například uvidí světovou premiéru filmu Občan K. o projektu umělecké skupiny Ztohoven, jehož producentkou je Hana Třeštíková. Ta bude letos také reprezentovat Česko v novém festivalovém projektu Emerging Producers určeném nastupující generaci evropských producentů. Oznámil to mluvčí festivalu Filip Kršiak.
Držitel Nobelovy ceny za literaturu Kao Sing-ťien, který je čínského původu, se na festivalu potká s pákistánským politickým aktivistou Tariqem Alim. Filmový program nabídne českou premiéru filmu Aj Wej-wej: Bez omluvy, který se těší celosvětové pozornosti od své premiéry na festivalu v Sundance. „Portrét čínského umělce a aktivisty sleduje život i tvorbu svérázného umělce," uvedl Kršiak.
Dokument o Aj Wej-wejovi bude zřejmě jedním z největších taháků letošního festivalu. „Fascinujícím způsobem propojuje umění s politikou, politiku se sociálními sítěmi a obyčejné lidi s uměním," podotkl Kršiak.
Aj Wej-wej se podle ředitele festivalu Marka Hovorky v Jihlavě představí nejen jako hlavní postava dokumentu, ale navíc i jako originální režisér. „V sekci Pocta Aj Wej-weji uvedeme také jeho výjimečný snímek Disturbing The Peace, ve kterém se z digitálních kamer stávají poslední zbraně v nerovném boji s komunistickým státním aparátem," řekl Hovorka.
Kao Sing-ťien se v Jihlavě zúčastní otevřené přednášky a diskuse v rámci Inspiračního fóra, dále bude mít autorské čtení a uvede své experimentální filmy, které nazývá filmovými básněmi.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů se bude v Jihlavě konat od 23. do 28. října. Festivalové projekce se uskuteční na tradičních místech. Centrum festivalového dění bude v Oblastní galerii Vysočiny, promítat se bude v Domě kultury, kině Dukla a v divadle DIOD.
Mezi novinkami bude vzpomínka na jednoho z nejvýznamnějších světových dokumentaristů Chrise Markera. „Diváci uvidí jeho zrestaurovaný filmový opus Pařížský máj z roku 1963. Představíme také původní českou monografii věnovanou jeho tvorbě," uvedl ředitel Hovorka.