„Festivalovou novinkou bude letos přestěhování Inspiračního fóra. Přednášky a rozhovory se zajímavými hosty, mezi které patřili v minulosti například americký psycholog Philip Zimbardo či čínský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian, bude hostit zrekonstruovaná Zkušebna v Horáckém divadle,“ sdělil Marek Hovorka.

„Jde o zcela nový prostor, který vznikl v dosud neužívané části divadla. Jsem rád, že tu proběhne právě Inspirační fórum, protože i naše aktivity, které plánujeme pro veřejnost ve Zkušebně od září, budou na bázi otevřenosti, inspirace a aktivního zapojení diváků,“ uvedl ředitel divadla Ondřej Remiáš.

Horácké divadlo se tak v tomto roce poprvé stane plnohodnotným zázemím pro diváky. Během minulých ročníků se tam promítaly filmy většinou pouze tři festivalové dny. „Letos budou na obou scénách probíhat projekce po celou dobu festivalu filmové projekce,“ dodal Hovorka.

Křest mláďat tygrů sumaterských Suryu a Mau, která se v ZOO Jihlava narodila tygřici Čintě.
Surya a Mau zůstanou v zoo jenom dva roky


Další novinkou letošního ročníku bude výrazně rozšířený program pro děti od dvou do patnácti let v Oblastní galerii Vysočina. „Pro nejmenší tam bude připraven dětský koutek s celodenním provozem. Starší děti se budou moci zapojit do výtvarných dílen, prozkoumat principy pohyblivého obrazu nebo vytvořit vlastní zvukovou nahrávku,“ řekla Iva Honsová, koordinátorka vzdělávacích aktivit Centra dokumentárního filmu, které na festivalovém programu pro děti spolupracuje.

Program v budově Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí bude zdarma, stejně jako akreditace na festival pro děti do patnácti let. „Do 30. června je navíc možné si zakoupit zvýhodněnou akreditaci za 350 korun,“ upozornil Hovorka.

Festival dokumentárních filmu se v krajském městě bude konat od 25. do 30. října.

Běh pro Bárku.
OBRAZEM: Domácí hospic Bárka o víkendu lidé podpořili během