Jihlavští havíři se letos předvedou v novém. V pátek bude tradiční havířský průvod vyrážet až po setmění – ve světle loučí a luceren. Přidat se můžete i vy. Průvod vyrazí z Masarykova náměstí v devět hodin večer, a to po nové trase. Z náměstí okolo brány Matky Boží, parkem za kinem Dukla a okolo Gymnázia Jihlava do pivovaru. „Celý průvod bude jedno velké divadlo. Slavnostní procesí provázené herci a hudebníky cestou narazí na několik divadelních výjevů, včetně obří loutky Anděla, která se zjeví u jihlavského gymnázia a havířům požehná,“ říká organizátor akce Milan Kolář.

Na sobotní dopoledne pak připadá slavnostní průvod všech účastníků 23. setkání hornických měst a obcí ČR. Pozváno přes šest stovek účastníků z téměř sedmdesáti hornických spolků. Průvod opět dorazí do pivovaru, na jeho nádvoří a v blízkých Smetanových sadech se odehraje hlavní hudební program dne. Lidé slyší například kapely Zatrestband, Žlutý pes, Queenie, Naďu Urbánkovou a Bokomaru, Nezmary se Symfonickým orchestrem ZUŠ Jihlava, The Shots, Yo Yo Band a mnoho dalších. Další hudební scéna bude v Parku Gustava Mahlera a na Masarykově náměstí.

Během Havíření se také v centru města uskuteční charitativní Běh pro Bárku na podporu charitativního domácího hospice Bárka. Setkání havířů je letos také obohacené o pestrý doprovodný program pro děti i dospělé.