Už při studiu na gymnáziu začala Heidi Janků zpívat se skupinou Proměny, tvořenou hudebníky ze slavné formace Majestic. Později se stala členkou kapely Proto Pavla Nováka, s níž absolvovala dvouměsíční účinkování v baru v Hamburku. „Kluci si na začátku kariéry potřebovali vydělat peníze, aby si mohli koupit kvalitní nástroje. Bylo mi osmnáct, holka po maturitě, předtím jsem znala jenom Beskydy a najednou hříšné město Hamburk! Docela mě to chytlo,“ zavzpomínala Janků v rozhovoru pro Deník.

ČTĚTE TAKÉ: Extravagantní, výjimečná a hlavně svá. Taková je zpěvačka Jana Kratochvílová

2017. Jana Uriel Kratochvílová při vystoupení v kutnohorském Music Clubu Česká 1.
Jana Kratochvílová je dodnes zjevením. Komunisté na ni kdysi připravili past

V roce 1982 se odehrálo její osudové setkání s producentem a skladatelem Ivem Pavlíkem, s nímž spojila svůj profesní i soukromý život. S kapelou Supernova za zády působila Heidi na koncertních pódiích neokoukaně a dostatečně atraktivně na to, aby se rychle dostala do povědomí diváků a posluchačů. V roce 1984 se poprvé objevila mezi deseti nejpopulárnějšími zpěvačkami v anketě Zlatý slavík a v letech 1985 a 1988 byla dokonce Bronzovou slavicí.

Pohádkový hit Když se načančám

Její repertoár tvořily moderní písničky a až na pár převzatých hitů ze zahraničí interpretovala výhradně skladby českých autorů. Její první hity – Já jsem já, Kuře na grilu nebo Budem stokrát krásnější – se často hrály v rádiu i televizi. Společně s Daliborem Jandou nazpívala píseň Tak jdem do seriálu Bylo nás šest a do pohádky Co takhle svatba, princi? zase sólovou Když se načančám. Psali pro ni autoři jako Ivo Pavlík, Boris Urbánek, Vladimír Čort, Jindřich Parma, Karel Vágner, Jan Krůta, později spolupracovala i s Vašem Patejdlem.

Heidi Janků na rockovém festivaluHeidi Janků na rockovém festivaluZdroj: se svolením Heidi Janků

V devadesátých letech přesídlila Heidi Janků z Ostravy do Prahy. I v další dekádě si bez problému udržela mladistvou image a mohla tak pokračovat v produkci převážně tanečních nahrávek. S úspěchem začala vystupovat i pro dětské publikum.

Svou kariéru sama rozděluje na před a po revoluci. „Je to jednoduché – do revoluce jsem vystupovala zásadně s kapelou, hráli jsme novoromantický styl i s náznaky punku. A po revoluci jsem skupinu rozpustila či opustila, písničky s ní spojené tím pádem taky, protože mi bylo žinantní zpívat na halfplayback. A začala jsem dělat muziku trošku jinak – spíš počítačově, tanečně,“ uvedla pro Deník.

Western pop i diskotéka

V roce 2002 vydala album Zlatej důl jsem přece já ve stylu western pop. Původní i převzaté country skladby s vtipem a nadhledem, odlehčené v tanečním rytmu měly divácký i posluchačský úspěch. A v diskotékovém rytmu se nesou i nejnovější hudební počiny zpěvačky. Heidi nestárne, a může si proto dovolit spolupráci s o generaci mladšími muzikanty z oblasti dance music – Stano Šimorem a Martinem Hájkem. Její píseň Dík za tvůj kus ráje je toho důkazem.

Jak tomá Heidi Janků v soukromí?

Heidi Janků je ve skvělé formě.
Heidi Janků: Když se nikdo neobjeví, jsem smířená s tím, že zůstanu s Edou

Všechny své hity i aktuální tvorbu chtěla Heidi Janků představit na turné Věra a Heidi Tour 2017. K tomu už ale nedošlo vzhledem k úmrtí Věry Špinarové, předchozí manželce Iva Pavlíka.

„Mělo to být poprvé, co bychom spolu uskutečnily takovou věc. Věrka jela dvakrát po sobě turné s Petrou Janů, bylo velmi úspěšné. Adam Pavlík, což je syn Ivoše a Věry, přišel ale s myšlenkou, že bychom jej tentokrát mohli pojmout rodinně, což se nám všem líbilo. Vím, že to zní divně, ale s Věrkou jsme se stýkaly, neměly jsme žádný problém – asi kdybychom ho měly, tak bychom si neplánovaly společnou šňůru. Nakonec rezignoval i Ivoš (zemřel záhy po Věře Špinarové, pozn. aut.), kterému se do toho zpočátku moc nechtělo. Ale všechno, bohužel, dopadlo jinak,“ dodala zpěvačka, která stále koncertuje s kapelou Heidiband. A na nezájem publika si ani zdaleka nemůže stěžovat.

Zdroj: Deník

Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let

Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?

Potom je seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.

Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.

V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.

Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.

10 největších hitů

Když se načančám

Zdroj: Youtube

Kuře na grilu

Zdroj: Youtube

Já jsem já

Zdroj: Youtube

Holka tvrdohlavá

Zdroj: Youtube

Fotka

Zdroj: Youtube

Zvědavá

Zdroj: Youtube

Ruce za hlavou

Zdroj: Youtube

Budem stokrát krásnější

Zdroj: Youtube

Jen tak žít neumím

Zdroj: Youtube

Vím už svý

Zdroj: Youtube

Typický znak
Bylo jí jen něco málo přes dvacet, když dokázala své vrstevníky oslovit spontánním a energickým projevem i vystupováním. Její vzhled ji navíc předurčoval k tomu, aby stála na jevišti.

Největší šlágr
Když se načančám z televizní pohádky Co takhle svatba, princi?. Zpívá jej prý všude, kam přijede, dokonce se stává, že si jej posluchači vytleskají znovu. Naštěstí má zpěvačka dvě verze této písně, takže se nemusí při představení opakovat.

Citát
„Asi to budou geny v kombinaci s pozitivním přístupem k životu, díky nimž si udržuji mladistvý vzhled, jak někteří říkají. Jsem věčný optimista. Měla jsem krásné i špatné roky, zažila jsem i skutečný pád na dno, ze kterého jsem se zase vyškrábala nahoru. Právě proto mě jen tak něco nerozhází. Vždycky je lepší dívat se dopředu.“

Spolupráce
Patří k silné skupině ostravských interpretů a spolupracovala s tamními autory (Ivo Pavlík, Boris Urbánek, Vladimír Čort). Psali pro ni i další skladatelé a textaři (Jindřich Parma, Karel Vágner, Jan Krůta). V roce 1988 nazpívala duet Ztracený ráj s Vašo Patejdlem. Ten jí pak napsal i sólovou skladbu Fotka.

Další aktivity
Postupem času se z ní stala i moderátorka televizních pořadů – v televizi Barrandov uváděla od roku 2012 vlastní pořad Intim Night a následně pořady Sedmička, Nikdo není perfektní či Aféry. Moderátorské příležitosti dostala také v TV Relax, kde vznikly magazíny Na pohodu s Heidi a Dámská jízda.

Co možná nevíte
Pochází z muzikantské rodiny. Její matka hrála na violoncello, otec na dechové nástroje. Od první třídy navštěvovala lidovou školu umění. S hudbou tedy žila od narození - do lidové školy umění mimochodem chodila dřív než do základní školy.