V Domě kultury v Jihlavě je v neděli na programu připravena divadelní inscenace z hereckého prostředí. Autorem hry Herci jsou unaveni aneb Fiaskový mejdan je Eric Assous, který rovněž sepsal poměrně známou divadelní komedii Příbuzné si nevybíráme.

Sám dramatik v rozhovorech podotýká, že nejraději píše komedie a detektivky, ale neuzavírá se před žádným žánrem. „Dostal jsem nálepku autora komedií, tak píšu hlavně komedie. Jedním z mých prvních úspěchů na divadle byla hra Herci jsou unaveni. To byla čistá komedie a šla neuvěřitelně dobře," uvedl autor.

Děj se odehrává během jedné party. Herečka s bohatým přítelem pozve na grilování několik svých kolegů z branže na venkovské sídlo. Ráda by s nimi oslavila získání hlavní role ve filmu. Zábava se rozjíždí a na programu jsou obvyklá témata z hereckých šaten: scénáře, role, vztahy, peníze a hlavně také maso na barbecue.

Masky se vytratí

Už podtitul komedie naznačuje, že nepůjde tak docela o přátelské setkání. Masky velice rychle odpadávají. Grilování propukne v bujarý herecký večírek s typickým francouzským šarmem a překvapivým, až skoro pikantním dojezdem.

Manželství či dvojice lidí je často v hrách tohoto francouzského autora centrem pozornosti. Scénář říká, že sex v manželství je jen detail. Právě to otevírá dveře všem možným situacím. „Většina lidí žije ve dvojici, takže mám pocit, že pod komediálním úhlem mluvím tak trochu o všech lidech. Ve všem, co píšu, je pár, dvojice lidí, něco přetrvávajícího, a myslím, že i za sto let se budou psát komedie na tohle téma," zauvažoval Assous.

Hra je zajímavá i svým obsazením. V hlavní roli Norbeta v Jihlavě vystoupí Svatopluk Skopal, Marianu alternuje Simona Postlerová s Vendulkou Křížovou, v dalších rolích se představí Martin Zahálka, Václav Vydra, Jan Čenský, Naďa Konvalinková či Jana Boušková.

Představení uvádí dům kultury v neděli v divadelním sále od sedmé hodiny večerní. Vstupenku je možné zakoupit za 360 korun.

LUCIE ŽÁČKOVÁ