Na sobotu se v Horáckém divadle v Jihlavě chystá premiéra představení Přelet nad kukaččím hnízdem v režii Michala Langa j.h.

Na premiéru divadelní dramatizace ve své době skandálního románu Kena Keseye, který byl předlohou slavného Formanova stejnojmenného filmu, oceněného pěti Oscary, se mohou diváci těšit od 19 hodin. Předprodej vstupenek potrvá až do pátku, a to denně od 11 do 19 hodin a v sobotu hodinu před představením.

Jedná se o podobenství střetu lidské individuality s autoritativním režimem, který je zde prezentován na konfliktu pacienta McMurphyho a absolutistické vládkyně psychiatrického ústavu, vrchní sestry Ratchedové, který přerůstá v reálný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka.

„Do ústavu pro choromyslné přichází bouřlivák McMurphy, který má soudem nařízenou léčbu, protože přesvědčil soud, že je psychicky vyšinutý, aby se vyhnul vězení za sexuální zneužití a násilné přepadení. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Mildred Ratchedové Velké sestry, která ústav neomezeně řídí. Sestrou zavedená pravidla pořádku se záhy po příchodu hlavního protagonisty začínají rozkládat, McMurphyho přítomnost je pro ni výzvou k od počátku nerovnému souboji. McMurphy je hráč, do své hry vtahuje i ostatní pacienty, kteří mu postupně podléhají a začnou se uvolňovat tak, že dokážou vidět svůj „úděl" i z komického úhlu pohledu, což je pro Velkou sestru neakceptovatelné. Pomocí drog, elektrošoků a svěracích kazajek se jí podaří situaci uklidnit. Po operaci mozku se změní i McMurphy, z halasného rváče, buřiče a útěkáře je bytost bez vlastní vůle." Tak představuje novou hru divákům jihlavské Horácké divadlo.

Filmová verze Přeletu nad kukaččím hnízdem měla mezi diváky velký úspěch. V hlavní roli snímku z roku 1975 se představil Jack Nicholson. Film se natáčel v psychiatrickém zařízení Oregon State Hospital v Salemu ve státě Oregon, stejné místo je uvedeno i v románu.

LENKA POSPÍŠILOVÁ