První Goethovo uvedení coby třetí premiéra letošní sezony se vrací na prkna Horáckého divadla po sedmasedmdesáti letech, jedná se tedy o návrat spíše symbolický. Román Utrpení mladého Werthera má mimo jiné za cíl škrtat čáru mezi generacemi diváků, premiéra bude v pátek 27. září v půl osmé večer na malé scéně. „Wertherovo putování vlastní duší i krajem pro Horácké divadlo upravili v citlivé dramatizaci režisér Jakub Čermák spolu s Josefem Doležalem,“ uvedla Mirka Kvíčalová z divadla.

Na jevišti se představí i nové tváře uměleckého souboru - Klára Anna Satinská, Michal Kraus a také Jan Burda čerstvě oceněný širší nominací na Ceny Thálie. Ten byl Hereckou asociací oceněn za mimořádný výkon v inscenaci Obraz Doriana Graye. Ač zatím není jisté, že se herec dostane na finálový večer v budově Národního divadla, jde o významné ocenění. Dle Herecké asociace nejsou umělecké výkony exaktně měřitelné a tak je rozdíl mezi úzkou a širší nominací racionálně neměřitelný.

Stav Horáckého zimního stadionu.
Podobu arény navrhlo šest architektů

Čtvrtá premiéra je pak naplánovaná na sobotu 5. října, v sedm večer se odehraje na velké scéně divadla. Prostřednictvím dokudramatu Tak šel čas jihlavskou ulicí chce dramaturgie HDJ hledat kořeny a genia loci města i kraje. „Nejde nám o to napsat velké dramatické dílo, ale o sdělení, pokus vyrovnat se s místem, kde žijeme a tvoříme, protože pokud nebudeme znát naši minulost, nemůžeme najít naši současnou identitu,“ vysvětlil režisér Michal Skočovský.

Hlavním hrdinou je sám režisér, který se právě přistěhoval do prázdného bytu v Jihlavě a pátrá po minulých obyvatelích a po příbězích města v uplynulých osmdesáti letech. V osmi kapitolách byly inspiračními zdroji přelomové dějinné události, které různým způsobem Jihlavu poznamenaly. „To, že nejsme v muzeu, ale na jevišti, nám umožňuje rozehrát a roztočit dramatický časový vír desetiletí,“ poodhalila architektka a scénografka Dorota Volfová.

„Tak šel čas jihlavskou ulicí je dramatická koláž - mozaika příběhů, dojmů, vjemů a dějinných událostí, které potkaly a utvářely duši tohoto města. Viděno očima člověka, který se s městem teprve seznamuje,“ dodala dramaturgyně Barbora Jandová.