Pohádka pro dospělé Král jelenem italského komediografa osmnáctém století Carla Gozziho bude předposlední premiérou letošní sezony v Horáckém divadle v Jihlavě. Hru v překladu Jaroslavy Bílkové nastudoval hostující režisér Jaromír Hruška. Ve stěžejní roli krále Derama diváci uvidí Richarda Vokůrku.

„Výrazná režijní úprava obohacuje původní text o fiktivní příběh samotného dramatika Carla Gozziho, který hru teprve píše a zkouší, a jeho fiktivní herecké tlupy, v níž se odehrává celá řada minipříběhů a vztahů," uvedla dramaturgyně Barbora Jandová. Divadelní zákulisí, v němž žijí a tvoří lidé „z masa a kostí" se svými touhami i problémy, je podle ní dalším výrazným tématem, o kterém režisér na jevišti vypráví.

Gozziho dramatická pohádka a Hruškova divadelní adaptace je podle Jandové spíše satirickou tragikomedií trefující se do lidských nešvarů a slabostí.

Typickým postavám z commedie dell'arte propůjčuje Gozzi mnohem hlubší význam maska se u něj stává nejen divadelním prostředkem, ale ústředním tématem. „Náš Král jelenem není rodinným představením pro rodiče s dětmi, ale tragikomedií určenou pro dospělé a teenagery," dodala Jandová.

Scénu představení ztvárnil hostující Pavel Kodeda, kostýmy navrhla hostující Kristina Matre Křížová. Autorkou choreografie baletních čísel je Marta Dřímal Ondráčková. V dalších významných rolích se divákům představí Milan Šindelář jako Deramův ministr Pantalone, Vladimíra Čapková jako Pantalonova dcera Angela a Jakub Škrdla jako další ministr Tartaglia.

Premiéra začne na velké scéně divadla v sobotu v devatenáct hodin.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)