Nediskutovatelným faktem zůstává, že počítač a internet patří k nejvýznamnějším vynálezům naší doby. Každý člověk ví, co je to e-mail, Word, Facebook, notebook, myš nebo tablet. Ovšem jen hrstka lidí ví, kdo toto všechno vytvořil a vynalezl. Za každým počítačovým výrobkem stojí konkrétní lidé, kteří svému produktu někdy věnovali i celý život.
Životopisec Walter Isaacson se rozhodl, že všechny vynálezce, hackery, génie a nadšence, kteří stvořili digitální revoluci, vynese na světlo světa. Výsledkem jeho několikaletého snažení je nová kniha Inovátoři, kterou v Česku vydalo nakladatelství Práh. Do češtiny pak knihu přeložili Jiří Petrů a Daniela Reischlová.
Isaacson je americký novinář a spisovatel, který proslul zejména díky životopisu Steva Jobse, zakladatele společnosti Apple. Spisovatel také mimo jiné napsal biografie o Albertu Einsteinovi či Benjaminu Franklinovi.
Na Inovátorech začal pracovat před více než deseti lety, přičemž jeho hlavním cílem bylo to, aby si odpočinul od životopisů, které zdůrazňují roli konkrétních jednotlivců.
Pod jeho rukama tak vzniklo šestisetstránkové dílo, které popisuje kompletní dějiny digitální revoluce.
Isaacson své vyprávění začíná v první polovině devatenáctého století u Ady Lovelaceové, dcery lorda Byrona. Ta vůbec jako první popsala a předpověděla základy strojového programování. Dalších sto let však trvalo, než se objevili její následovníci typu Vannevar Bush, Alan Turing nebo John Mauchly.
Kniha také čtenáře zavede do světa prvních univerzitních počítačů včetně role žen při vývoji softwaru. Nechybí ani prvopočátky internetu, počítačové firmy IBM nebo Apple.
Inovátoři snadno osloví rovněž čtenáře, kteří neholdují odborné literatuře či se nezajímají o moderní technologie. Podstatné je také to, že nejde o žádnou suchou biografii. Isaacson má dar vyprávět neuvěřitelné příběhy, a i když jsou Inovátoři pořádnou „bichlí", hravě a s chutí knihu přečtete. Vždyť jde o vůbec první ucelenou historii technologické revoluce.
V knize nechybí ani dobové fotografie a stručná grafická historie digitálních technologií.
Čtenář pochopí, že mnoho věcí existuje díky týmové spolupráci a vzájemnému inspirování. Také ocení, že mohl nahlédnout do kuchyně největších géniů a zahlédnout, jakým způsobem uvažovali.
Dílo si tak rozhodně po právu zaslouží velkou pozornost.