Jak vypadá letošní sezona na zámku?

Sezonu jsme zahájili v sobotu 30. března, kdy se otevřely všechny objekty spadající pod Národní památkový ústav. Sezona u nás v Telči skončí klasicky, tedy 31. října. Návštěvníci ovšem musejí počítat s tím, že v letošním roce není otevřenágalerie. Nechystá se tedy ani žádná velká výstava, na což byli lidé v minulých letech zvyklí. Měli jsme tu například kostýmy a rekvizity z pohádky Pyšná princezna. Důvodem jsou přípravy na rozsáhlou rekonstrukci. Nyní je otevřená trasa s renesančními sály, trasa s bytem posledního majitele a zámecké podzemí.

A co další rok, s čím mohou lidé počítat?

To už bude omezení provozu větší. Počítá se s tím, že otevřena bude asi jen trasa s bytem posledního majitele zámku. Úplně uzavřít zámek nejde, to by nemělo dobrý dopad na celé město .

Změnilo se nějak vstupné?

Na prvním prohlídkovém okruhu s renesančními sály došlo k navýšení základního vstupného o deset korun, stojí 160 korun. Na druhém prohlídkovém okruhu jde o navýšení základního vstupného o dvacet korun, vstupenka vyjde na 120 korun. Zároveň jsou na vstupném zvýhodněné rodiny i s jedním dítetem, to je novinka. Více lidé zaplatí i za vstup do objektu. Místo deseti korun budou muset dát dvacku.Těm, kteří půjdou na prohlídku zámku, se to ale vrátí.

Aneta Podmajerská, Jihlava, 10. dubna 2019, 50 cm, 3630 g
Podívejte se na další krásná miminka z Jihlavska

Na které akce byste čtenáře pozval?

Jednou z největších taháků bude koncert populárního zpěváka a hudebníka Michala Davida v zámeckém parku. Ten je v plánu v pátek 7. června. Michala Davida doprovodí na koncertech již prověřená a úspěšná kapela KVATRO a speciálním hostem celé tour bude Sagvan Tofi. Ve čtvrtek 11. července bude na programu divadelní komedie Strašidlo Cantervillské s Martinem Zounarem, Bárou Štěpánovou, Martinem Poštou a dalšími. Klasikou jsou už folkové prázdniny, které opět slibují velká hudební jména, anebo oblíbený dětský den i řemeslné trhy. Dělat nebudeme noční a dětské prohlídky.

Kdy opravy začnou a co všechno se chystá?

Předpokládá se, že začnou v listopadu. Vše bude uvedeno včas na webových stránkách zámku. Renesanční památku čeká rekonstrukce za více než 211 milionů korun, která je z 85 procent hrazena z evropské dotace. Návštěvníci se díky tomu budou moct poprvé podívat do bývalého zámeckého pivovaru, v jehož podkroví bude instalovaný depozitář. Nabídneme také novou expozici v zámeckém muzeu v druhém patře jižního paláce, kde se zájemci dozvědí více o historii Telče i zámku. Rekonstrukcí projdou rovněž renesanční interiéry zámku, včetně restaurování nástěnných maleb, sgrafit a stávajícího mobiliáře. Opraví se i rozvody elektriky a vody. Zámecká zahrada se dočká nových pěšinek a závlahového systému. Další novinkou bude vybudování informačního návštěvnického centra v místě, kam veřejnost dosud neměla přístup. Turisté tam budou moct čekat na průvodce. Najdou tam toalety i malé občerstvení.