Skupina historické dělostřelby a šermu Společenství svobodných pánů se i letos postarala o program. Příchozí mohli vyslechnout například koledy muzikantů z kapely Lučanka, nebo si dát svařené víno, které připravoval místní tesař-památkář Karel Klouda.

„Koná se už patnáctý ročník, pravidelně přichází mezi třemi a čtyřmi stovkami lidí. Na tom úzkém schodišti je to docela nával,“ poznamenal za organizátory David Kočka.

Ten, kdo vystoupal 98 schodů, si mohl letos výhled na Jihlavu užít. „Je ideální počasí. Hlavně nefouká vítr,“ doplnil Kočka.

Na věži byli i dělostřelci. Stříleli zručnic. „Je to starý zvyk, připomíná se tak narození páně,“ uvedl „šéf“ Společenství svobodných pánů.

Trubači byli z Luk

Trubači přijeli zLuk nad Jihlavou. „Vjiném složení, početnějším, hrajeme dechovky vLučance. Na Vánoce se ale rozdělíme, někdo hraje vLukách, někdo ve Velkém Beranově a my jsme tady. Hrajeme klasické koledy, například Nesem vám noviny, Slyšte, slyšte pastuškové nebo Jak jsi krásné neviňátko,“ vyjmenoval Lukáš Číhal, jeden ztrubačů.

„Výhled je krásný. Jsem tady téměř každý rok. Výšlap schodů byl vpohodě, je potřeba se rozhýbat,“ usmál se na ochozu Miroslav Holcman zJihlavy.

„Chodíme sem pravidelně, já jsem zJihlavy, jedna dcera žije vAnglii, druhá vBrně. Scházíme se na Vánoce,“ prozradila také na věži Jaroslava Kočí.

„V Anglii se také chodí na půlnoční. Štědrý den mají akorát 25. prosince, a jedí krocana,“ popsala dcera Romana. „I když kapříci se tam už také prodávají, jak vAnglii žije hodně Poláků a Čechů,“ doplnila žena, která žije za kanálem La Manche.

Někteří lidé zvěže zamířili do kostela, kde od 23 hodin probíhala mše.