Tuto neděli budou mít posluchači klasické hudby těžkou hlavu. V nabídce jsou hned dva zajímavé koncerty. Jednak míří do Jihlavy v rámci Ozvěn festivalu Mahler Jihlava 2014 Štefan Margita, a své dveře otevře i Dům filharmonie.

Štefan Margita bude ještě před svým odjezdem na zahraniční scény účinkovat mimo jiné v Berlíně pod taktovkou Sira Simona Rattleho, vystoupí tuto neděli v Jihlavě na závěr festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava 2014 na koncertu s názvem Ozvěny festivalu. Ten bude připraven na osmnáctou hodinu v kostele Povýšení svatého Kříže.

Program je věnován památce dirigenta Gerda Albrechta a obnově rukopisu první opery Antonína Dvořáka Alfred z roku 1870, která zazněla v novodobé světové premiéře a s velkým úspěchem 17. září 2014 v Praze. Odborná kritika toto uvedení označila za událost sezóny a jeden z nejvýznamnějších projektů Roku české hudby.

Návštěvníci koncertu tak budou mít po koncertu v Praze jako druzí v zemi jedinečnou možnost poznat Dvořákovo neznámé dílo. Všichni sólisté a dirigent vystoupí bez nároku na honorář. Zazní předehra k Dvořákově opeře Alfred i árie Alviny v podání sopranistky Petry Froese.

Margita, sólista Metropolitní opery v New Yorku a milánské La Scaly, přednese v Jihlavě i další árie a ukázky ze světových oper. Posluchači se samozřejmě mohou těšit také na slavné Ave Maria.

Filharmonii Hradec Králové bude dirigovat Marek Štilec, asistent dirigenta při zmíněném pražském provedení. Vstupenky jsou v prodeji v informačním centru na Masarykově náměstí.

Ve stejný den zve i Filharmonie Gustava Mahlera na pátý komorní koncert v letošním roce. V devatenáct hodin začíná v Domě filharmonie koncert věhlasného Českého barokního tria.

„V Jihlavě se po dlouhé době představí jihlavský rodák, hráč na housle Antonín Rous, který se jako jeden z mála našich rodáků prosadil ve světě, především v Holandsku, ale také v dalších zemích," uvedl manažer filharmonie Jiří Jakeš. Spolu s ním vystoupí cembalista Martin Jakubíček a violoncellista Jan Škrdlík.

České barokní trio hraje barokní a předklasické houslové a čelové sonáty a klavírní tria v autentické interpretaci na dobových nástrojích. Kromě cembala má soubor k dispozici kopii fortepiana Walter Wien 1795 od bratří Kobaldů z Appeldoornu v Holandsku. Od svého založení 1992 koncertovalo České barokní trio s velkým úspěchem i v mnoha evropských zemích.

Při nedělním jihlavském koncertu budou na programu sonáty J. S. Bacha, J. M. Leclaira, A. Kammela, G. F. Telemana, či H. I. F Bibera. Vstupné je 120 korun.

LUCIE ŽÁČKOVÁ