Festivalovému publiku se tento týden od pátku do neděle představí osm soutěžních a sedm přehlídkových pěveckých sborů, včetně dvou zahraničních.

Festivalové koncerty se uskuteční na několika místech v Jihlavě. Ten zahajovací bude v pátek v kostele Povýšení sv. Kříže, sobotní soutěž, odpolední ateliér i večerní koncert v divadelním sále domu kultury a nedělní dopolední koncert v Parku Gustava Mahlera. „V případě nepříznivého počasí se koncert přesune z parku do Domu filharmonie, kde se uskuteční i zahajovací přivítání hostů festivalu a závěrečný rozborový seminář," uvedla Magdalena Mikešová ze spolupořádajícího Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu.

Program jako již tradičně zpestří předvedení některých oceněných skladeb z předchozích ročníků Mezinárodní skladatelské soutěže. Skladby soudobých autorů přednesou soutěžní i přehlídkové sbory. Všichni sboristé se mohou zúčastnit dílny s nácvikem a následným veřejným předvedením skladeb letošních jubilantů skladatelů Jana Kasala a Antonína Tučapského. Ateliér povede Josef Surovík.

Obohacením festivalu budou dva zahraniční sbory polský Komorní sbor Hudební akademie Karola Szymanovského v Katovicích a Žilinský smíšený sbor. Posluchačům se představí na hlavních festivalových koncertech, ale také na doprovodných koncertech i na otevřené scéně v Parku Gustava Mahlera.

Na zahajovacím koncertu lidé uslyší vokálně-instru-mentální vystoupení Foerstrova komorního pěveckého sdružení Praha a Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava při provedení Tres canti studiozorum od Zdeňka Lukáše a Tre notturni od Josefa Myslivečka.

Na závěrečném večerním koncertu se vedle zmíněných sborů posluchačům představí i vítězný sbor z předchozích ročníků FSU Cantica laetitia Zlín.

Další informace o sborovém festivalu s pravděpodobně nejdelší tradicí v Česku najdou zájemci na webových stránkách.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)