Na dny od 13. do 19. ledna nachystalo jihlav- ské kino Dukla pro filmové fanoušky lekci severské ki-nematografie. Jihlava se tak s projektem ScandiFilm zařadí mezi města jako je Praha, Brno, Ostrava či filmové Karlovy Vary.

Film Europe Media Company po loňském úspěchu prvního ročníku opět připravila výběrovou žánrovou přehlídku skandinávské kinematografie pod názvem Scandi II.

„Slogan celé akce Severská filmová lekce je dobře míněnou metou, které se snaží již druhý rok dosáhnout, a nám je ctí se k této akci připojit," řekla Kateřina Fousová z kina Dukla. „V sedmi premiérách nepředstavíme všechno, co se v Dánsku, Finsku, Švédsku, Norsku a na Islandu aktuálně točí, ale základní trendy skrze ně zachytit můžeme. A trendem charakteristickým je nejspíš skutečně severská žánrová různorodost," poznamenala Fousová.

Na rozdíl od mnohých evropských kinematografií, jež produkují dobrý art, ale slabé žánrové filmy (Rumunsko, Maďarsko), anebo umí rozesmátý populární film, ale mají slabý art (Česko), je severská filmová produkce vzácně vyrovnaná. Na výši se v ní najde obojí.

„Před rokem jsme Scandi představili jako přehlídku pěti zemí severu, které dokážou vyhrát festival v Benátkách a zároveň bavit publikum stylovým thrillerem, dobrou seriálovou tvorbou, variabilitou a kvalitou herců. A nejinak je tomu letos," sdělil Ivan Hronec, prezident Film Europe.

Scandi II je opět přehlídkou zejména nových filmů. Erbovním titulem letošního ročníku bude snímek O kuřatech a lidech Anderse Thomase Jensena, který se svým typicky potměšilým a černým humorem obsadil idoly dánského filmu do něčeho, co by slabší herce nejspíš nadobro kariérně odrovnalo.

Očekávané thrillerové krimi o hraničním rozhodnutí bezúhonného policisty přinese oscarová Susanne Bier a její Druhá šance, představí se i katastrofický velkofilm Vlna o přírodní katastrofě ve fjordu Geiranger, který v norských kinech zhlédlo přes 800 tisíc diváků.

Debuty a žánr komedie v programu zastupuje snímek Zde Harold o svérázném únosu šéfa nábytkářského gigantu IKEA.

Na své si přijdou i rodiny s dětmi, do kin se dostanou filmy jako Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek, Akce Arktida a Dcera čarodějky, který je spjatý i s českým prostředím, neboť vznikal na Barrandově. Stereotyp finské nevrlosti, který se, jen tak na okraj, nezakládá úplně na pravdě, představí věčný Mrzout. A na přehlídce nesmí chybět ani filmový úlet Norský nindža, který oživuje kulturu béčkových sci-fi pecek v severských reáliích.

Scandi je zkrátka ideální sondou do tak trochu jiné kinematografie.

LUCIE ŽÁČKOVÁ