Milujete svět Harryho Pottera? Vyzkoušejte si, co všechno víte o Albusi Brumbálovi, v našem kvízu na konci článku.

Psal se rok 2001, když na stříbrné plátno poprvé vtrhl knižní hrdina Joanne K. Rowlingové Harry Potter. Diváci se s ním seznámili deset let poté, co ho jako nemluvně položili Albus Brumbál, Rubeus Hagrid a Minerva McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových. Měl jizvu na čele a před sebou nevídanou budoucnost plnou dobrodružství. Spolu s ním se v kinech představil i početný spolek rozličných čarodějů. Dominoval mu Albus Brumbál, vousatý muž s bezovou hůlkou a záhadnou minulostí. Jeho druhý představitel ve čtvrtek zemřel.

V prvních dvou dílech série o Harrym Potterovi hrál ctěného ředitele Školy čar a kouzel v Bradavicích Richard Harris, po jeho smrti jej vystřídal Sir Michael Gambon. „Vlastně jsem si jen nasadil vousy a hrál sám sebe,“ zažertoval později na adresu své patrně nejslavnější role, byť v Anglii je známý i jako respektovaný divadelní a televizní herec. Mimo jiné byl představitelem detektiva Philipa Marlowa v sérii The Singing Detective (Zpívající detektiv).

Anglický umělec zemřel ve 82 letech v nemocnici, prodělal zápal plic. Jeho Albus Brumbál však díky filmovým adaptacím žije dál. Připomeňte si v našem kvízu na počest zemřelého herce některá zajímavá fakta, vztahy a detaily, jež jsou s Brumbálem spojené.

| Video: Youtube