Letos šedesátiletý rodák z Loun Ladislav Křížek říká, že zpěvákem se člověk nestává - zpěvákem se člověk rodí. Ví, o čem mluví. Že hezky zpívá, se projevilo už v jeho raném dětství. Přitom k tomu neměl žádné rodinné předpoklady. „Babička mi vyprávěla, jak jsem zpíval na peronu někde v Chomutově Do lesíčka na čekanou. Říkala mi – představ si, že se lidé otočili, koukali na tebe a tleskali ti,“ vzpomínal hudebník v pořadu České televize 13. komnata.

Jak začínal a co teď dělá Pavel Horňák?

Poprvé slávu prý pocítil, když si jako kluk stoupl na trámy naskládané u činžáku, v němž vyrostl, a začal exhibovat. „Už jsme tehdy všelijak na něco hráli. A najednou přišel zvláštní pocit, který zažívají herci a zpěváci, ale ještě jsem ho nedokázal pojmenovat,“ doplnil.

Borec, který má rád Judas Priest

První kapelu založil se svým bratrem Miroslavem už v teenagerském věku, následně pendloval mezi několika lokálními formacemi, až se uchytil v pražské skupině TAM. Zlom přišel v roce 1985, kdy dostal nabídku angažmá ve Vitacitu, který v únoru téhož roku opustil zpěvák Dan Horyna. Překvapený Láďa ji okamžitě přijal. „V té době prožíval Dan Horyna těžké období a ve Vitacitu s ním byla problematická komunikace. A tak se zbytek kapely rozhodl udělat radikální změnu. Přišli s tím, že jsem byl úplně jiný typ zpěváka než Dan,“ vysvětlil Křížek na svých oficiálních stránkách.

Věra Martinová si prošla těžkým obdobím:

V té době začala nová etapa kapely. „Dan byl tanečník, takový ten styl Led Zeppelin, a najednou přišel borec, který má rád spíš Judas Priest, Iron Maiden a jim podobné kapely. Tenkrát to pro mě bylo hezké období, protože jsem měl kolem sebe lidi, kteří doopravdy uměli hrát, kteří byli opravdu dost dobře vybavení talentem a dokázali velice dobře zahrát různé typy písniček, které jsem v té době poslouchal. A hlavně jsme se věnovali vlastní tvorbě,“ uvedl. S Křížkem vytvořil silnou skladatelskou dvojici nový kytarista Miloš Doležal.

close Láďa Křížek info Zdroj: se svolením Ládi Křížka zoom_in Láďa Křížek v dobách největší slávy

Návrat do Citronu

Ač Vitacit vyprodával sály a sklízel úspěchy, rozhodl se Láďa Křížek po dvou letech vyměnit působiště. Nastoupil do ostravského Citronu poté, co si jeho zpěvák Stanislav Hranický zlomil nohu, čímž se dlouhodobě vyřadil z procesu. Okamžitě pak začaly přípravy na již třetí album skupiny s názvem Radegast, které je dodnes považováno za nejlepší český heavymetalový počin všech dob. Pro Láďu to představovalo první velký úspěch.

Rok nato získal Citron Zlatého slavíka, uspořádal velké turné a užíval si fanouškovské přízně. Jenže v kapele se začaly objevovat neshody, které vyústily v Křížkův odchod. Po šestadvaceti letech, v roce 2015, se však do Citronu vrátil a významnou měrou se podílel na novém albu Rebelie rebelů.

Citron - Rebelie rebelů (2016)

| Video: Youtube

„K návratu jsem ho nemusel dlouho přemlouvat. Co mě na tom nejvíc potěšilo, bylo, že mu během našeho rozhovoru začaly v očích planout jiskérky, najednou ožil a bylo vidět, že i pro něj je to nějaký stimul. S Láďovým příchodem nás zaplavila nová vlna tvůrčí a muzikantské energie, což ocenili i fanoušci. Na to konto jsme odjeli podzimní a jarní turné. Celé to vypadalo, že to, co děláme, má smysl,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Deník na okolnosti Láďova návratu dnes už zemřelý bubeník a kapelník Citronu Radim Pařízek (1. listopadu by mimochodem oslavil sedmdesáté narozeniny, pozn. red.).

Rozpovídal se i o období, kdy s Láďou Křížkem neměli zrovna ideální vztahy. „Pohádali jsme se, ať už byly důvody, jaké byly, neuměli jsme si vážit přátelství. Neznamenalo to, že bychom se celoživotně zatratili, nebo se vzájemně pomlouvali. Myslím si, že v duchu toho, jak člověku přibývají roky, začíná si vážit i dobrých lidských vlastností,“ líčil Pařízek.

Kreyson i sólová dráha

V období mezi odchodem a návratem do Citronu se Křížek realizoval ve skupině Kreyson. V roce 1990 vyšlo její album Anděl na útěku, z něhož pocházejí megahity Vzdálená, Čarovná noc a Nejde vrátit čas. O rok později si hudebník odskočil na sólovou dráhu skvěle přijatým albem Zlatej chlapec. V následujících letech vydal Kreyson další desky Křižáci, Elixír života či Zákon Džungle. V roce 1993 navíc hudebník přišel s dalším sólovým albem Klíč k mé duši.

Čím si pokazil kariéru Michal Penk? A jak je na tom dnes? Přečtěte si:

Postupně nazpíval duety se svojí kolegyní z Citronu – Tanjou, s Evou Urbanovou, Darinou Rolincovou nebo Karlem Gottem. U širšího publika se dočkal velké slávy ve druhé polovině 90. let, kdy se svým bratrem Miroslavem tvořil popové duo Damiens, často vystupoval v televizi, účinkoval i v muzikálech. Později se vrátil k rocku, obnovil Kreyson, s nímž vystupuje dodnes. K tomu absolvuje i akustická vystoupení – ta nejbližší by se měla uskutečnit v adventním čase.

Šedesátka, kterou oslavil 24. dubna, je podle jeho slov o určitém smíření. „Můj život je ale i o poděkování, že můj talent pořád dělá lidem radost,“ říká Láďa Křížek.

Citron s Tanjou - Kráska a Radegast (2015)

| Video: Youtube

close info Zdroj: Deník zoom_in Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let

Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?

Potom je nový seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.

Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.

V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.

Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.

10 největších hitů Ládi Křížka

Vzdálená

| Video: Youtube

Čarovná noc

| Video: Youtube

Nejde vrátit čas

| Video: Youtube

Poslední den jsi má

| Video: Youtube

Scházíš mi

| Video: Youtube

Den za dnem

| Video: Youtube

Svědomí

| Video: Youtube

Zlatej chlapec

| Video: Youtube

Není marné žít

| Video: Youtube

Kam jen jdou lásky mé (duet s Tanjou)

| Video: Youtube

Typický znak
Zpěvák se může pyšnit obdivuhodně širokým hlasovým rejstříkem. Díky své atraktivní rockerské vizáži byl považován za buldozera dívčích srdcí. Jeho výhodou je i to, že si sám umí napsat písničky.

Největší šlágr
Vzdálená. Je to první píseň, kterou dal zpěvák dohromady někdy v šestnácti sedmnácti letech. Refrén vznikl těsně před natáčením ve studiu v Hannoveru, kde se točilo album Kreysonu Anděl na útěku. Skladba bořila všechny domácí hitparády.

Citát
„Když začnete toužit po slávě, po věcech, ďábel vás umlátí. Budete chtít být víc slavní, budete chtít víc a víc a zároveň budete čím dál víc a víc nespokojení. Tohle člověka dostane na dno. Přestává ztrácet vnitřní klid a pokoj, soukromí, čas na děti.“

Kapelní angažmá
V první polovině 80. let začínal v lokálních kapelách, pak ale dostal nabídku zpívat ve skupině Vitacit. Po dvou letech přešel do ostravského Citronu, s nímž získal prvenství ve Zlatém slavíku. Po odchodu z něj spoluzaložil Kreyson.

Životní prozření
Zpěvák už od mládí cítil víru v Boha, ale snažil se to všelijak zaplašit. Postupně zjišťoval, že víra je dar. Pán mu prý ukázal, že kdyby šel starou cestou, přijde do pekla. Víra mu pomohla i v boji s depresemi.

Co možná nevíte
S bratrem měl první kapelu už v šestnácti letech. Studoval strojní průmyslovku, na konzervatoř se nedostal, do Armádního uměleckého souboru jej nepřijali. Po vojně si ale stejně cestu ke zpěvu našel. Jeho vzory jsou Deep Purple, Black Sabbath, Led Zeppelin nebo Jimi Hendrix.