Projekt zaměřený na podporu výchovně-vzdělávacích aktivit má náklady necelých 700 tisíc korun. Z větší části by ho měl uhradit grant Ministerstva kultury, Muzeum Vysočiny zaplatí 30 procent. Podporu a předfinancování projektu tento týden schválili krajští radní.

„Pokud grant nedostaneme, zkusíme to určitě opět za rok, ale některé dílčí aktivity bychom uhradili z vlastních zdrojů," řekl ředitel jihlavského Muzea Vysočiny Karel Malý. Výsledky má podle něj ministerstvo oznámit do konce března.

Projekt má tři části. V pobočce Muzea Vysočiny v Třešti by se expozice historických řemesel a regionální malovýroby měla rozšířit o modely a repliky různých nástrojů, na které si člověk běžně v muzeu nemůže sáhnout. „Bude se to týkat hlavně některých zaniklých řemesel a malovýroby typické pro Třešťsko – dřevovýroby, ševcovských nebo krejčovských dílen. Lidé si například budou moci zkusit práci za ševcovským verpánkem," uvedl Malý.

Vzdělávací programy

V jihlavském muzeu by se přírodovědné expozice měly vylepšit o různá interaktivní zařízení, přibližující svět přírody. Jeden z přístrojů by návštěvníkovi měl zprostředkovat stejný vjem, jak vidí okolní svět hmyz. Lidé by si měli také moci prohlédnout model křídla vážky nebo holografickou projekci fauny z doby, kdy na Zemi žili mamuti. Třetí část projektu se týká společensko-vědní expozice. „Chceme dodělat některé vzdělávací programy pro školy, například dějiny Jihlavy do roku 1989 a další program pro předškolní děti," dodal Malý.