Výstavu pořádá a zároveň představuje svá díla Magdalena Křenková Florianová. Narodila se v roce 1966 a uměleckého ducha v rodině otevřel její dědeček Josef Florian, vydavatel Dobrého díla ve Staré Říši. Otec Jan Florian byl sochařem, malířem a restaurátorem, matka Karla Florianová je výtvarnice. Magdalena maluje na plátno, papír, zdi, nábytek, věnuje se grafice, pastelům a renovuje obrazy i sochy.

Od třinácti let píše poezii. Vyšly jí sbírky básní Protiklady a Kladina v soukromém tisku. Sbírku Beránky spadlé z výšek uveřejnila na svém webu. Korektur se ujal příbuzný, básník Ivan Martin Jirous. Její básně byly publikovány v literárním časopisu Ludvíka Hesse Divoké víno, v magazínu Host nebo na literárním serveru Libres.cz.

Vystavuje i dcera

Kromě Magdaleniných obrazů a úryvků ze sbírek poezie jsou v Telči k vidění i díla její dcery. Od Michaely Křenkové zhlédnou příchozí kresby portrétů slavných osobností.

Se Starou Říší na Jihlavsku je spjatá i rodina Jirousova. V Telči je vystavené souborné dílo Ivana Martina Jirouse a korespondence s manželkou Julianou z let jeho věznění. Právě Juliana Jirousová se narodila v roce 1943 ve Staré Říši. Jejím otcem byl akademický malíř Otto Stritzko. Matka Marie, také malířka, byla jednou z dvanácti dětí Josefa Floriana ze Staré Říše.

V roce 1976 se provdala za Martina Jirouse. Vzápětí následoval soudní proces s Jirousovou undergroundovou skupinou a byl uvězněn. Po jeho propuštění podepsal on i manželka Chartu 77. Jirous byl zavřen ještě dvakrát, mezitím se v roce 1980 narodila první dcera Františka a o rok později Marta.

Také ony tíhnou k umění a rovněž se představují na telčské výstavě.

LUCIE ŽÁČKOVÁ