V dubnu bude hrad otevřený vždy o víkendech a také o Velkém pátku a na Velikonoční pondělí. „Od května již bude otevřeno denně mimo pondělí,“ podotkla mluvčí krajského úřadu Eva Neuwirthová. Novinkami pro letošní sezónu jsou edukační programy a netradiční prohlídky nejen pro kolektivy, ale i pro jednotlivce. Bude se ale třeba přihlásit předem.

I letos se mohou návštěvníci těšit na nové expozice, od června bude v hradní herně výstava Přírodovědec v muzeu se zvláštním akcentem k fauně Jihlavských vrchů. Na nádvoří pak bude v květnu putovní výstava věnovaná projektům financovaných z evropských fondů, kterou další měsíc vystřídá zvonařství na Vysočině.

Domy U Mincovny 6 a 8 mají bohatou historii.
Čtyřicet let. Městská památková rezervace v Jihlavě slaví kulatiny

V programu akcí je Myslivecký den v poslední dubnový den, týden potom má být Roštejnský hodokvas. „V červnu se snad po několikaleté odmlce uskuteční komponované programy pro děti v rámci Pohádkového Roštejna. A v průběhu léta se počítá s divadelními prohlídkami, Hradozámeckou nocí nebo Jazzem na Roštejně,“ vyjmenovala Jana Komínová z odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Kraje Vysočina.

Hrad Roštejn bude letos zařazen do projektu Objevuj památky. Díky tomu budou mít lidé od června výhodnější vstupné, jinak ceník dozná jen drobných změn. Na Roštejně by rádi navázali na loňskou sezónu, kdy i přes omezení související s koronavirem přišlo přes čtyřicet tisíc lidí. „Tím se rok 2021 v hradní statistice zařadil mezi jeden z nejlepších v historii svého provozu,“ uzvařela Neuwirthová.