Sedmý ročník začíná v 18 hodin v divadelním sále a nabídne čtyři hodiny cestovatelských zážitků, divoké přírody, napětí a nově i živé přednášky. Všechny filmy mají společného jmenovatele dobrodružství.

Festival zahájí snímek litevské filmařky Berty Tilmantaite. Odpověď na otázku, kým vším je Himalaya, pomůže najít vizuálně působivý film, který vznikl během třítýdenního treku Berty. „Himalaya je legenda, kterou nám vítr šeptá do uší, když stoupáme v horách výš a výš," těmito slovy režisérka popsala svůj snímek.

Dalším snímkem bude nejnovější počin Pavla Barabáše s názvem Suri. Film diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i putování pralesem, na jehož konci je území obávaného kmene Suri, který se rozhodl bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Budou mít dost síly národy, které po tisíce let bránily svoje tradice, odolat tlaku naší civilizace?

Po krátké přestávce po těchto dvou snímcích přijde na řadu přednáška Martina Ksandra. Ten tvrdí, že Afghánistán není jen synonymem pro slova jako válka, Tálibán a nebezpečí. Je to především stát. Stát, ve kterém najdete přívětivé lidi, pořádný kus historie, ale především krásné a vysoké vrcholy Hindúkuše. „S kamarádem Honzou jsme se vypravili na jeden z nich, 7 492 metrů vysoký Noshaq, který je zároveň nejvyšším vrcholem Afghánistánu. Přiblížíme, jak probíhala naše týdenní aklimatizace na jižním Pamíru, při které jsme vylezli na Pik Moskevské Olympiády (5 883 m). Řekneme vám, jak probíhal výstup na samotný Noshaq. A odpovíme vaše dotazy. Třeba i to, kolik dnů jsme neměnili trenky," pozval na přednášku Ksandr.

O půl deváté večer přijde na řadu film Karun. Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto.

Poté přijde na řadu snímek 82 vrcholů. Ueli Steck a Michael Wohlleben zdolali za osmdesát dní všechny čtyřtisícové hory v Alpách. Čekalo je 1 000 kilometrů na kole, při kterých nastoupali přes sto tisíc výškových metrů.

Posledním promítaným filmem bude Mizející Delta. Na počátku dvacátého století bylo ústí řeky Colorado obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Až do jara 2014. Dva státy se dohodly, že učiní pokus spojit řeku s mořem.

Vstupné pro dospělé stojí 130 korun, studenti a důchodci zaplatí 100 korun.

Soutěž o lístky

S Jihlavským deníkem můžete vyhrát jednu volnou vstupenku na festival Expediční kamera v jihlavském DKO. Stačí, když nám co nejrychleji zašlete na e-mail:

redakce.jihlavsky@denik.cz správnou odpověď na soutěžní otázku.

Jak se jmenuje snímek o zdolání všech čtyřtisícových vrcholů v Alpách?

A) 4 000 metrů

B) 82 vrcholů

C) 80 dní

Vyhrává deset nejrychlejších!