"Německo letos do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyslalo emotivní drama Narušitel systému (Systemsprenger). Strhující příběh dítěte, jehož matka o něj nezvládá pečovat a s nímž si nevědí rady ani sociální pracovníci, je dechberoucím svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce," uvedla za pořadatele Lucie Čunderliková.

Poté, co je Georgy vyhozen z bytu a náhle mu zemře kamarád z kapely, přijde na fantastický podnikatelský záměr. Dá sebe i své tělo na prodej ženám. Co se děje dál, ukáže komedie Love Machine, která následuje nejlepší tradici rakouského kabaretu. Příznivce thrillerů a mrazivých dramat pak potěší snímek Běžec (Der Läufer). Je volně inspirován kriminálním případem, který se odehrál ve Švýcarsku v 90. letech.

Do bývalé NDR zavede diváky snímek Životy těch druhých (Das Leben der Anderen). V popředí napínavého dramatu zasazeného do doby, kdy Německo ještě rozdělovala hranice, stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína. Naopak současné problémy společnosti a především dorůstající generace převádí na plátno snímek Plavání (Schwimmen). Plachá Elisa je častým cílem posměšků a šikany. S pomocí „věrné“ kamarádky, mobilu a sociálních medií však postupně situaci obrátí: z obětí se stanou agresoři.

"Atlas nese na svých ramenou tíhu světa. Hlavní hrdina stejnojmenného dramatu na svých ramenou nosí nejen nábytek, který jako stěhovák vynáší ze soudně zabavených bytů, ale i trápení lidí, do jejichž soukromí denně zasahuje. Když má vystěhovat i mladou rodinu a zjistí, že je to rodina jeho vlastního syna, kterého kdysi opustil, drama je na obzoru," popisuje další zajímavý film Čunderliková.

Čtrnáctý ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST se kromě Jihlavy uskuteční také v Praze, Brně a Plzni a představí na pět desítek snímků německé, rakouské a švýcarské produkce. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz.