Druhého ročníku Rytmů světa, pořádaných krajským Centrem na podporu integrace cizinců, se zúčastnili Arméni, Mongolové, Ukrajinci nebo Vietnamci, kteří žijí v Jihlavě. Například vietnamská komunita během večera vystoupila se dvěma národními tanci.

Pořadatelé do dění aktivně zapojili také diváky. „Funguje to tady formou workshopů, lidé si tedy mohou tradiční tance vyzkoušet zatančit,“ popsala vedoucí centra a organizátorka akce Lucie Škrdlová. DIOD roztančila skupina Bee Band, která celým večerem provázela. Na místě zatančili i členové spolku Bonanza.

Lidé mohli na místě ochutnat také tradiční pokrmy z vietnamské a indické kuchyně. Dáma původem z Tchaj-wanu ukazovala, jak se píše tradičním čínským písmem a návštěvníci akce si od ní nejčastěji nechávali napsat svá jména. „Našim cílem bylo, aby se tady lidé různých národností potkali a poznali. Snažíme se vyvracet předsudky,“ řekla k tomu, proč večer uspořádali, Škrdlová.

Centrum na podporu integrace cizinců pomáhá lidem ze zemí mimo Evropskou unii se začleňováním do české společnosti. „Cizincům vysvětlujeme, jak to u nás funguje, například naše odvody ze mzdy nebo systém školství a zdravotnictví,“ jmenovala vedoucí centra. Lepší představu o životě v Česku zajišťují přistěhovalcům přednášky o tradičních svátcích a zvycích.

„Dále se snažíme pohlídat, aby ti lidé zůstávali v naší zemi legálně,“ dodala Lucie Škrdlová. Pracovníci centra tak pomáhají cizincům vyplňovat důležité dokumenty a zajišťují jim kurzy češtiny. V současnosti do krajského města nejčastěji přijíždí Ukrajinci, kteří v Jihlavě také mají nejpočetnější komunitu, dále pak Mongolové a Srbové.

Prohlídka v centru Jihlavy, které se uskutečnila v sobotu 23. února.
Studenti provázeli zájemce centrem Jihlavy