Zajímavostí, která jistě naláká spoustu lidí, je provizorní venkovní restaurace na parkovišti před domem kultury, která bude fungovat během festivalu. „Budou tam stánky s jídlem i odpočinkový prostor. Počasí má být hezké do konce října,“ sdělila mluvčí Zuzana Kopáčová.

Organizátoři letos mysleli na rodiny s dětmi. Připravili bohatý doprovodný program, který nabídne třeba filmové projekce, divadelní představení, workshopy a koncerty pro děti od dvou do čtrnácti let. „Školáci i předškoláci mohou letět do vesmíru či se potopit pod hladinu oceánu v kupoli mobilního planetária, v němž se budou promítat přírodovědné dokumenty. Po celý den bude pak fungovat dětský koutek,“ řekl k programu ředitel Centra dokumentárního filmu Šimon Bauer, který se na akci podílí.

Další novinkou je širší využití prostor Horáckého divadla Jihlava, kde se tentokrát bude festivalové dění odehrávat ve všech sálech, ve zkušebně, případně v kavárně. Další festivalová místa jsou již tradičně kino Dukla, dům kultury a DIOD.

Co pak nabídne samotný program? Například díla světoznámých režisérů Wima Wenderse a Jeana-Luca Godarda, dokument o předvolební kampaň Michala Horáčka, portréty politiků nebo připomínku 100 let Československa. Těšit se také můžete na pohled do takzvané Noemovy archy za polárním kruhem i na příběh jednoho chátrajícího skleníku na Ukrajině.

Zpěvačka Anna K.
Anna K. bude před Vánocemi koncertovat i v Jihlavě

„Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ popsal jednu ze zajímavostí ředitel festivalu Marek Hovorka.

Během šesti festivalových dnů promítnou 327 snímků. „Překvapuje mě, že je dokumentární film stále opomíjen, přestože patří v kinematografii k tomu nejzajímavějšímu. Oproti hranému filmu mnohem věrněji zrcadlí naše vlastní otázky, pochyby, radosti i prohry. Dokumentární film není určen k tomu, abychom v kině na chvíli zapomněli na vlastní život, ale naopak abychom si ho uvědomili,“ zamyslel se ředitel festivalu Marek Hovorka.

Více informací je na www.ji-hlava.cz

Práce na Brněnském mostě v Jihlavě finišují a termín zprovoznění na přelomu října a listopadu není ohrožen.
Brněnský most se brzy otevře, bude to v termínu