„Chceme pozvat všechny, kteří v souboru působili, nebo působí. Kdo bude chtít, může se aktivně zapojit a připomenout si tance, které tancoval, a písničky, které zpíval. A zjistit, co už zapomněl a co si ještě pamatuje,“ řekla nedávno zakladatelka Podjavořičanu Jana Návratová.

Během třiceti let souborem prošly desítky lidí. S vystoupeními členové Podjavořičanu procestovali celou Evropu, od Sardinie a Portugalska po Finsko a Skotsko. Účinkovali v mnoha televizních pořadech, například v seriálu Naše tradice nebo Putování za písničkou. Během roku pořádají akce, jako je masopustní průvod, velikonoční obchůzka, stavění a kácení máje nebo živý betlém na zámku. Jsou z Telče, okolních obcí, ale třeba i z Třebíče, Znojma nebo z Brna.

Markéta Procházková.
Markéta Procházková zazpívá pro Bárku

Upomínkou na jubilejní rok je také nový stolní kalendář s více než padesáti fotkami, zájemci si ho už nyní mohou koupit například v telčském informačním centru. Snímky ukazují současnost i minulost souboru, tematicky ladí s konkrétním ročním obdobím. „Snažili jsme, aby se tam objevilo co nejvíce členů Podjavořičanu. Fotky jsou z Telče a okolí a přibližují místní život, tradice a zvyky,“ dodala Návratová.