Běžný úklid, který je součástí příprav na zahájení nové sezony, je v mnoha památkových objektech na Vysočině spojen s instalací nových expozic. Na zámku v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otevřeli loni novou prohlídkovou trasu, ale po sezoně ji museli kvůli malování celou vystěhovat. Na zámku v Telči na Jihlavsku ještě odstraňují následky silného větru, kvůli kterému v minulých dnech spadl strom v zámeckém parku a byla poškozena střecha zámku.

„Uklízíme po malířích. Místnosti, v nichž byly obnoveny původní výmalby z 19. století, teď budou pro návštěvníky podstatně atraktivnější," řekl kastelán náměšťského zámku Marek Buš. Prohlídková trasa nazvaná Apartmán hraběte Haugwitze připomíná způsob života posledních majitelů zámku Jindřicha Haugwitze a jeho manželky Alice na počátku 20. století.

Hrad Kámen na Pelhřimovsku bude kvůli instalaci nových expozic pro návštěvníky otevřen až 1. května. „Kámen býval v minulosti loveckým hradem. Podařilo se nám získat unikátní kolekci zrestaurovaných loveckých trofejí z první poloviny 19. století," uvedl Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského Muzea Vysočiny, které hrad spravuje. Modernizace a rozšíření se dočká i expozice motocyklů. Některé z nových exponátů budou podle Hájka zapůjčeny z Národního technického muzea a Jawy Týnec.

Letos se nemusí vyhýbat filmařům

Přípravy na novou sezonu na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku na rozdíl od loňska letos neruší přítomnost filmařů. Běžný úklid doplňují přípravy na instalaci celosezonní výstavy na téma stolování, která by měla být podle kastelánky Jany Petrové otevřena během dubna.

Až 5. dubna se letos kvůli další etapě rekonstrukce elektrického vedení pro veřejnost otevře hrad Roštejn na Jihlavsku. Tentokrát je na řadě výměna vedení ve sklepení, na nádvoří a v bytě kastelána.

V poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který by měl být vrácen církvi, se letos přípravy na zahájení nové sezony podle Lenky Kubizňákové ze správy areálu v ničem neliší od minulých let. „Probíhá běžný generální úklid, měli jsme informační schůzky s průvodci o průběhu sezony, aktualizovali jsme návštěvní řád," řekla Kubizňáková. Sezona se tam podle ní zahájí pod hlavičkou Národního památkového ústavu, pokud nastanou změny, podmínky se jim přizpůsobí.

Část prostor mění na byt ze 40. let

Novou expozicí překvapí letos návštěvníky také hrad v Ledči nad Sázavou. Bude věnována bydlení z konce 40. let minulého století. „Stěhujeme dobový nábytek do třípokojového bytu a řešíme předměty denní potřeby a další doplňky, díky nimž by měl byt vypadat věrohodně," řekl kastelán Luděk Šíma. Na byt z poválečné éry se mění místnosti nad muzeem v prvním hradním patře. Nábytek pochází z ledečských domácností.

Na hradě v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se chystá zpřístupnění prvního patra Thurnovského paláce, který v posledních dvou letech procházel památkovou obnovou. Letos tam návštěvníci najdou pouze dočasnou výstavu. Správa hradu se však podle kastelána Marka Hanzlíka snaží získat peníze z takzvaných norských fondů na instalaci stálé nové expozice.

Na lipnickém hradě je už řadu let tradicí vyvěsit na začátku nové sezony hradní vlajku, která symbolizuje jeden ze šlechtických rodů, jemuž hrad historicky patřil. Letos nad hradem od soboty 29. března zavlaje vlajka pánů z Kunštátu.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)