„Druhou sobotu v září se zájemci zdarma dostanou například do jihlavské radnice, brány Matky Boží nebo do podzemí a krytu civilní obrany. Na všech místech bude navíc připraven speciální program v podobě prohlídek s výkladem, výstav či nahlédnutí do běžně nepřístupných prostor,“ upřesnila Michaela Marešová z odboru školství, kultury a tělovýchovy magistrátu.

O bohatý program v Jihlavě nouze jistě nebude. Na Masarykově náměstí se tentýž den koná také devátý ročník Dne zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina, který je známý pod názvem Dožínky.

„Zahájení Dožínek proběhne v deset hodin folklorními vystoupeními Horáckého souboru písní a tanců Vysočan Jihlava, dětských souborů Jeřabinka a Dřeváček Jihlava a souboru Vysočan z Hlinska. Po části věnované lidovým tancům začnou úderem dvanácté hodiny koncerty dechových hudeb, které budou hrát až do páté hodiny odpolední,” upřesnila mluvčí magistrátu Aneta Hrdličková.

Mají připravenou hru

Na své chytré telefony si nyní mohou lidé stáhnout aplikaci Skryté příběhy. Po nutné předchozí online registraci pak budou mít rodiče se svými dětmi možnost zahrát si od 14 hodin hru s názvem Malá ohnisková vzdálenost, která začne ve dvoře za radniční budovou.

Pobočka Family a Senior pointu v ulici Palackého v Jihlavě.
Family a Senior pointy představily program. Zájem seniorů je obrovský

Hráči budou přeneseni do doby před sto lety za Johannem Hauptem, známým fotografem a zakladatelem muzea. Haupt mimo jiné také vzkřísil tradici havířských průvodů. „Místo příprav velkolepého havířského průvodu se ve městě řeší úplně něco jiného. Zatímco jinde slaví vznik samostatné Československé republiky, v Jihlavě většina obyvatel mluví německy a z odtržení od Rakouska-Uherska nemá velkou radost. Ve městě roste napětí mezi odpůrci a příznivci osamostatnění a pan Haupt bude mít plné ruce práce, aby připravovaná havířská slavnost proběhla podle plánu. Potřebuje pomoci situaci uklidnit,” uvedli k ději hry její tvůrci.

Část instrukcí dostanou soutěžící z aplikace v telefonu a druhou část zadání od kostýmovaných postav na trase. Hra proběhne za každého počasí a potrvá přibližně dvě hodiny.

Křest jednoho z mladých irbisů, který dostal jméno Nix (latinsky sníh) v ZOO Jihlava.
OBRAZEM: Mládě dostalo jméno Nix. Znamená sníh