„Rekonstrukce pravé vnitřní části moderní budovy HDJ je u konce. Zahájena byla začátkem června minulého roku. Investorem stavby s celkovým rozpočtem 12 miliónů korun je majetkový odbor Kraje Vysočina,“ informovala tisková mluvčí HDJ Mirka Kvíčalová.

Víceúčelový sál vznikl v prvním podlaží místo dávno zaniklé divadelní restaurace. Novou zkušebnu herci využívají už od poloviny prosince. Probíhá tam například část zkoušek na novou inscenaci Racek, která bude mít premiéru začátkem února.

„Sál slouží jednak jako klasická zkušebna pro inscenační týmy a zároveň v ní plánujeme rozšířit nabídku divadla o další linii aktivit, které se budou pohybovat na pomezí ucelených divadelních projektů a kulturního vzdělávání pro veřejnost od nejútlejšího věku po seniory,“ doplnila Kvíčalová.

Zkušebna má vlastní šatny se sociálním zázemím a skladem rekvizit. „Je vybavena speciální vinylovou podlahou, zrcadly a systémem opon, digitálním zvukem a světelným parkem,“ přiblížila nový prostor Kvíčalová. Část světelného parku a projektor financovalo město Jihlava v rámci plnění Memoranda o vzájemné spolupráci s Krajem Vysočina.

Ilustrační foto.
Volby se blíží, lidé pro voličský průkaz nespěchají

Na novou kavárnu s restaurací si veřejnost a herci musí ještě ale chvilku počkat. Otevření je totiž plánované až na letošní duben. „Bude to kavárna s omezeným restauračním provozem. V poledne tam herci i veřejnost budou moct chodit na obědy. Během letních prázdnin, kdy mají herci volno, bude otevírací doba záležet na pronajímateli,“ sdělila Kvíčalová. Přihlášky na provozování je možné zasílat jen do dnešního dne (5. ledna).

V dubnu už by také měla být v provozu nová divadelní pokladna. Ta je už půl roku kvůli rekonstrukci přesunuta do budovy ředitelství divadla. Od dubna bude opět na stejném místě ve vnitřní části moderní budovy HDJ.

Autorem architektonického návrhu Zkušebny i kavárny, která ponese název Divadelní kavárna, je architekt a scénograf Pavel Kocych. Ten pro HDJ například vytvořil scénu pro divácky oblíbenou inscenaci Splašené nůžky.

Takto nový pokoj s Krtečkem vypadá.
OBRAZEM: Pokoj s Krtečkem mají nově děti v nemocnici