Zatímco v dříve uvedených hrách se v alternacích představil takřka celý početný soubor, poslední představení je na poměry jihlavských divadelníků velmi komorní; vystačí si s jedinou jednoduchou scénou, třemi herci a kytaristou.

Příběh se odehrává výhradně v pokoji (jihlavské) psychiatrické léčebny a celý se točí kolem dvou pacientů, zde pistolníků, proslavených slavným westernem s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem.

Na jevišti jihlavského Divadla otevřených dveří, kde soubor De Facto Mimo našel svou stálou scénu, se do mytických postav amerických dějin snaží vžít Pavel Štěpán a Jakub Vyvážil. Jejich úhlavního nepřítele LaForce nahradila v podmínkách léčebny rázná zdravotní sestra v podání Markéty Ketnerové.

Přestože není nápad umístit děj do psychiatrické léčebny originální, podařilo se Balákovi napsat svižnou komedii, aniž by se musel snížit ke scénám z "oblíbených" situačních komedií, a nepotřebuje ani objevovat něco zcela nového. Hlavními rekvizitami obou mužských aktérů jsou rohlík a banán, artilerii zastane násada od smetáku.

Zbytečně komplikovaný není ani děj. V dialozích si aktéři vystačí vesměs s jednoduchými sděleními, přičemž reakce zbývajících postav na jevišti jsou z velké části předvídatelné, a očekávatelný je i závěr.

Proč tedy na Butche Cassidyho a Sundance Kida jít Hlavním trumfem představení jsou jednoznačně herecké výkony. Studio De Facto Mimo vždy těžilo z umu svých herců, kteří zejména v minulosti nezřídka zastiňovali mnohé členy profesionálního souboru Horáckého divadla. A herci - byť jsou jen tři - jsou také hlavní ozdobou nejnovějšího představení.

Pavel Štěpán, známý spíš díky svému působení v gothic rockové kapele XIII. století, na sebe coby herec poprvé výrazně upozornil teprve nedávno v roli psychicky nevyrovnaného muže v Kolářově komedii Žijí mezi námi. Balákův western mu dává možnost plně rozvinout komediální vlohy; Štěpán nutí diváky k smíchu i ve chvíli, kdy třeba jen leží na posteli a děj se odehrává na opačném konci scény.
Jeho mladším partnerem i protivníkem je druhý pistolník Sundance v podání Jakuba Vyvážila. Ten se na jihlavské scéně chopil i režie, ale diváky dokáže strhnout nejen komediálním talentem, ale rovněž siláckými kousky.

Ženský a v tomto případě i ryze živočišný a energií sršící element se pak na pódiu objeví pokaždé, když dveře nemocničního pokoje rozrazí nasupená sestra v podání Markéty Ketnerové. Ta se ujala i dramaturgie představení, které svým moderním pojetím plně koresponduje s variabilním a bezbariérovým prostorem divadla.

Jihlavský Butch Cassidy a Sundance Kid určitě nemá ambice na překonání věhlasu legendární Grotesky, s níž De Facto Mimo sklízelo na tuzemských i zahraničních festivalech jeden úspěch za druhým. Je to však poctivé profesionálně a inteligentně zvládnuté představení, které může dobře pobavit i ty milovníky divadla, kteří považují komedii za nedůstojnou řachandu.

(Psáno z první reprízy 20. února. Další představení je na programu ve středu 19. března.)