Štěstí hejbe planetou je název letošního podzimního turné, které odstartovala skupina MIG 21 počátkem října. V sobotu večer přistane i v jihlavském klubu Soul.

Svérázný frontman a proslulý filmový „samotář" Jiří Macháček s kapelou MIG 21 zavítají opět po roce do krajského města. I zde má mnoho fanoušků. To ostatně dokazuje fakt, že Soul už nyní hlásí vyprodáno.

Na jaře letošního roku představila kapela nový klip k jednomu ze svých největších hitů Štěstí hejbe planetou. Začátkem října pak odstartovala stejnojmenné podzimní turné a v několika klubech se už tančící vřavě pohnula země pod nohama.

Zazní i staré hity

„Předpokládám, že to bude všude tam, kde budeme hrát," řekl Tomáš Polák, autor hudby a jeden z členů, který stál už u zrodu skupiny. V Jihlavě se země pod nohama rozhýbe už tuto sobotu.

Svou retropopovou taneční náladou totiž dokáže tahle banda strhnout i ty nejzarytější pesimisty a ještě je přiměje k tanci. Jejich debutovým albem bylo Snadné je žít. Druhé album Udělalo se nám jasno s pilotním singlem Tančím posunulo tvorbu nenapravitelných recesistů zase o notný kus dál. I staré dobré a hlavně léty prověřené pecky zazní na víkendovém koncertu.

I na novém albu použil MIG 21 motto, které zcela odpovídá jejich rozpoložení: „Bavme se, ale hlavně se proboha neberme příliš vážně." Migové se neberou vážné už 16 let a pořád to funguje.

Letos se opět vyhýbají halám a jejich výpravnou show si společně s fanoušky chtějí užít na místech, kam se chodí za muzikou a zábavou. Kapela, která se s oblibou označuje jako chlapecká, taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5-Smíchova, tak objíždí především menší kluby.

Během dvou měsíců se uskuteční sedmnáct koncertů po celé České republice, včetně dvou brněnských a tří pražských, jimiž celé podzimní turné vyvrcholí. „MIG 21 se fanouškům představí s repertoárem největších hitů převážně z loňského CD Album, které bylo oceněné jako platinové album," dodala Andrea Warsztocká z klubu Soul.

K tour si navíc připravili zbrusu nový klip k písničce Kalhotky si sundej, která údajně na koncertech spouští nevídaný déšť spodního prádla od diváků bez rozdílu věku a pohlaví. To ostatně souvisí i s okolnostmi jejího vzniku, jak je popsal Jiří Macháček: „Píseň Kalhotky si sundej, to je takový svérázný výklad části řecké mytologie, která mne už od dětství vzrušovala, kdy bůh Zeus na sebe brával lidskou podobu poté, co se proměnil v déšť, aby se dostal k nějaké ženě a bohapustě ji požádal o krátkodobý intenzivní vztah."

Lucie Žáčková