„Cyklus Pocta Sametu je mimořádným a výjimečným cyklem kulturních aktivit určených k připomenutí třicátého výročí Sametové revoluce. Akce budou mít zábavný i vzdělávací charakter. Díky žánrové pestrosti koncertů a volbě interpretů si z nabídky vyberou mladší i starší návštěvníci. Počítáme i s dlouhodobější propagační kampaní, aby tímto cyklem byli osloveni i lidé, kteří se aktivit přímo nezúčastní,“ řekl jednatel DKO Petr Palovčík.

Už tento čtvrtek bude na Malé scéně DKO na programu koncert tria ve složení Jesse Ballard & Jan Hrubý & Joe Kucera. Akce začíná v 19 hodin. Jan Hrubý je spojen s řadou skupin a interpretů, kteří před rokem 1989 měli problém s vystupováním, byli perzekuováni a media je měla zakázané. Joe Kucera je navíc bývalým občanem ČSSR, který prvotně vystupoval ve skupině Michala Prokopa, ale z důvodů omezování svobod po roce 1968 emigroval.

Na podzim se chystají další koncerty výjimečných interpretů. Vzpomínka na Petra Skoumala bude na programu 31. října. Jeho přátelé jako například Jaroslav Olin Nejezchleba, Norbi Kovács nebo Jiří Zelenka pro publikum připravili luxusní hudební zážitek. Dáša Vokatá a Oldřich Kaiser v Jihlavě vystoupí 22. listopadu, součástí akce bude i afterparty jihlavské undergroundové legendy Čerstvě natřeno. O čtyři dny později přijede do krajského města Vysočiny Jaroslav Hutka, signatář Charty 77, který z Československa emigroval a vrátil se v době Sametové revoluce.

Ilustrační foto.
Vysočina chce pozvednout geopark

„Součástí cyklu budou tři výstavy. Krvavá Vysočina a Setkání v pekle se bude věnovat třetímu odboji. Mlynáři od Babic připomenou příběh ze začátku padesátých let 20. století, kdy zavraždili na Třebíčsku tři komunisty. Následně spustil režim vlnu represí. O babických událostech se dříve ve školách nikdy neučilo. Teď mají lidé díky putovní výstavě možnost poznat, co se na jaře roku 1951 v obci na Třebíčsku událo,“ vysvětlil Petr Palovčík.

Pocta Sametu nabídne také dvě divadelní představení. Jednoaktové tragikomické absurdní drama Václava Havla z roku 1975 Audience se odehraje 6. listopadu. Hru Agent tzv. společenský zájemci uvidí 22. listopadu. Seznámí se se silným komorním příběhem jedné rodiny, na jejímž počátku byl úkol StB.

DKO nachystal i dvě besedy. S novinářem a publicistou Jaroslavem Kmentou se můžete v Jihlavě potkat 24. září. Publicista Luděk Navara do DKO zavítá 21. října.

Rodina z Telče pomohla rodině ze Stonařova.
Děti se stanou hrdiny. Na Slavata triatlon tour