Už na počátku přitom starosta Jindřich Skočdopole (Nez. pro Polnou) všechny překvapil sdělením, že půl hodiny před začátkem zastupitelstva telefonoval na radnici zástupce rodiny, která měla před lety obraz darovat městu. „Sdělili mi, že si rodina nepřeje, aby se obraz prodával,“ uvedl starosta. Současně však upozornil na to, že neexistují žádné doklady k tomuto daru.

„Není to sice Mona Lisa nebo Noční hlídka, ale jsem přesvědčen, že bychom se takového obrazu neměli zbavovat,“ otevřel diskusi opoziční zastupitel Roman Vařejčka (Společně pro Polnou). Podle něj by se měl obraz zpřístupnit, aby lidé v Polné věděli, že ve městě takové dílo je.

Cesta u Giverny při západu slunce. Impresionistická krajinomalba Václava Radimského pochází z roku 1898 a visí v obřadní síni polenské radnice.
V Polné mají obraz za miliony. Rozhodnou o jeho prodeji

Opačného názoru byl radní Jan Prchal (ODS): „Doporučuji prodej. Obraz ani jeho autor nemají žádný ani vzdálený vztah k našemu městu.“ Dodal, že věří, že dílo koupí někdo, kdo jej zpřístupní všem zájemcům a lidé si jej tak budou moci prohlédnout. Další zastupitel Petr Coufal (Nez. pro Polnou) se podivil, že o prodeji obrazu nejednala kulturní komise: „Myslím si, že bychom celou věc měli dostat do kulturní komise.“ Pro to, aby obraz zůstal ve městě, se vyslovil rovněž zástupce lidovců Miloš Kvasnička.

„Situace města není tak špatná, abychom obraz museli prodávat. Okamžitě ho prodávat je krátkozraké,“ shrnula svůj názor Pavla Jarošová z opozičního sdružení Polná - Dobrá adresa. Poukázala na to, že na tomto zasedání si město zrušilo kontokorent v bance jako nepotřebný a podle informací má radnice na účtu stále nejméně dvacet milionů korun. Peníze tedy Polná nepotřebuje. Hodnota takového obrazu může v dalších letech ještě vzrůst, dodala Jarošová.

Naďu Urbánkovou doprovázela při návštěvě hejtmanství její dcera Jana Fabiánová.
OBRAZEM: Naďu Urbánkovou pamětní medaile potěšila

Po té, co někteří zastupitelé navrhli jiné usnesení než prodej, starosta celou diskusi zastavil. „Stahuji tento bod z programu,“ řekl Jindřich Skočdopole s tím, že jako předkladatel má k takovému postupu právo. Celá věc by se měla znovu otevřít na některém dalším zastupitelstvu.

Do té doby může mít město jasněji také okolo původu obrazu „Cesta u Giverny při západu slunce“. Právě doklady o nabytí obrazu se ukázaly jako značný problém. Obraz je už mnoho desítek let zapsán v majetku města Polná, ale není k dispozici žádný oficiální doklad, o tom, jak jej získalo. To by mohlo vadit při prodeji, ale také při případné zápůjčce do některé galerie. Jeden z radních Vlastimil Matula (Nez. pro Polnou), který by také obraz raději půjčil galerii než prodal, se informoval o zájmu v Národní galerii. „I tam by, ale bylo potřeba jasně prokázat původ,“ upozornil. Jeden ze zastupitelů navíc upozornil na to, že o dílo s nejasným osudem by mohli případně projevit zájem jeho bývalí majitelé, pokud jim byla krajinomalba například zkonfiskována v bouřlivých letech minulého století.

Ivana Zemanová v jihlavské zoo.
Jihlavskou zoo navštívila první dáma Ivana Zemanová