Výstavu tvoří celkem 16 panelů, na nichž je 28 pomníků a monumentů. Každé krajské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) nominovalo dva vybrané zástupce, jež autoři výstavy považovali buď za nejzajímavější, nejhodnotnější, v něčem unikátní, nebo je oslovil jejich pohnutý příběh.

„Kraj Vysočina reprezentují pomník v Rynárci na Pelhřimovsku a pomník padlých na Husově náměstí v Polné na Jihlavsku. Oba jsou dílem táborského sochaře Jana Vítězslava Duška (1891–1966), který byl jedním z nejvýznamnějších českých sochařů 30. let 20. století,“ prozradil spoluorganizátor výstavy Miloslav Záškoda z telčského pracoviště NPÚ.

Loňské oslavy 100. výročí vzniku samostatného československého státu a také ukončení útrap první světové války, která se kvůli svým strašlivým rozměrům nazývala a nazývá Velkou, doprovázely četné pietní akty, vzpomínkové akce a také prezentace odborného či popularizačního charakteru.

Jihlava se chystá na Havíření.
Všechno jinak. Takové bude letošní jihlavské Havíření

„Válečný konflikt přinesl potřebu důstojného uctění památky jeho obětí, proto začala už v jeho průběhu vznikat pietní místa na hřbitovech i na veřejných prostranstvích. Touto výstavou chceme vzpomenout na padlé vojáky, ale také poukázat na uměleckou hodnotu pomníků, mezi nimiž se nachází řada hodnotných realizací,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Jednoduchou kompozici rynáreckého pomníku tvoří kromě žulových bloků také reliéf zobrazující dívku – anděla vznášejícího se nad hroby padlých, z jejichž oběti byl zrozen mír. Výjimečnost pomníku spočívá v tom, že jsou zde zřejmé francouzské umělecké vlivy a zároveň je to jedna z prvních autorových realizací v Kraji Vysočina.

Husově náměstí v Polné dominuje pomník padlých odhalený v roce 1929 a odrážející bouřlivé politické a společenské změny 20. století.

Ilustrační foto.
Na Vysočině budou jezdit nové vlaky, rozhodli zastupitelé