Více než dvoutýdenní akce láká rok co rok mnohatisícové davy. Daleko dopředu cestu do Telče plánují desítky účinkujících z celé republiky i zahraničí.„Pomalu se začínáme připravovat na příští jubilejní festival a všichni jsou zajedno, že musí být super. Ale kam se my můžeme vydat, když letos máme v programu držitele Oscara Glena Hansarda a americké nositele Grammy The Klezmatics. Kde bychom našli něco víc, než jsou držitelé nejvyšších ocenění na planetě Zemi?“ Trápí zakladatele festivalu Milana Medvěda Koláře. „Sníme o Suzanne Vega. Natrefilo se, že byla nedávno v Praze. V Česku se jí líbilo, a věříme, že za rok touhle dobou ji uvidíme vystupovat v Telči,“ prozradil hlavní pořadatel Kolář.

Všichni se znají

Podle publika, domácích muzikantů i lidí točících se kolem Prázdnin v Telči se festival změnil během let z pásma koncertů a nejrůznějších akcí na setkávání známých a přátel. „Kdo přijíždí na Prázdniny v Telči pravidelně, nechá se vtáhnout zvláštní atmosférou. Je jedno, zda na vystoupení přišlo lidí hodně, nebo málo. Je to tím, že muzikanti mají patinu slávy a že tu jsou samá dobrá jména. Není to o zástupech návštěvníků, ale o atmosféře,“ naznačil dále Kolář.
„Není to jen o muzice, ale také o setkávání. Pekárna nad ránem, kafíčko, místa U Marušky, Zámecká, U Kozla… Mladí přijedou a ke starým zážitkům si hned přidávají nové letošní,“ doplnil Kolář.

Hnací sílou festivalu jsou desítky pořadatelů. „Hned reagují, vytvoří událost a už se někde vaří guláš, rozsvítí se svíčka nebo se něco děje. V pátek nám umřel návštěvník a kamarád a v tu ránu se objevily svíčky, kytky a vzpomínka na něj. Byl to takový vztyčený prst a oni hned psali plakátky, že Telč na něj vzpomíná. Je to o tom, že všichni tu žijeme společně,“ připustil Kolář.

Podle starosty Telče Romana Fabeše jsou prázdniny v Telči pro město pravý poklad. „Lákají návštěvníky, dávají vydělat podnikatelům a spolupráce s pořadateli je na jedničku. Akce není rodinné stříbro města, ale rovnou zlato,“ potvrdil včera starosta.