Přinášíme vybrané otázky.
Jak bude vypadat páteční zahajovací večer? A jsou ještě lístky? (ptal se Jozef Zetěk)
Po letitých zkušenostech, kdy jsme po zahajovací hostině na zámku vyhazovali jídlo a vylévali pití do kanálů, jsme si řekli, že „o tom to není“. A proto nebude žádný raut. Rádi bychom však návštěvníkům zprostředkovali duchovní zážitek v podobě obřadu, který na nádvoří provede opravdový šaman z Tuvy (hranice s Mongolskem – pozn. Milana Koláře) . Přijede velmistr hrdelního zpěvu Gendos.
Bude to pro nás všechny určitě něco zcela jiného, než na co jsme zvyklí. Bude to setkání s jinou kulturou, prostě úplně jiná atmosféra. Sami se ji společně s pořadateli pokusíme dotvořit do pozoruhodné performance. Sám jsem zvědav, jak se nám to podaří.
Prázdniny v Telči, to nemá chybu, ale co ubytování? Kde se bude dát stanovat anebo přespat? (ptala se Zdena Šafránková)
Stanování by mělo fungovat jako vždy. Na „zimáku“ vždy v průběhu Prázdnin v Telči provozují tábořiště sportovci a za městem u rybníka Roštejna se zase o tábořiště starají Služby města Telče. Kvůli rekonstrukci školy jsme sice přišli o jednu tělocvičnu a jeden internát, ale v Telči je možnost přespat i v jiné tělocvičně.
Jeden starý internát fungovat bude a penzionů a hotelů, kterých je v Telči nepočítaně, těch najdete na stránkách města Telče mnoho. Některé jsou sice už rok zamluvené našimi návštěvníky a účastníky, ale jistě by se našel i takový, který je ještě volný. Moc se na vaši návštěvu těšíme!
Ahoj do Telče, program Prázdnin je zajímavý. Tam to nemá chybu. Horší je to s dopravou, když někdo nemá auto. Ty večerní autobusy a vlaky pořád ruší… a stopaře málokdo vezme. Možná by byl fajn prázdninový „minibus“. (ptal se Martin)
Otázka je to pěkná, ale obávám se, že je položena nesprávnému člověku. Nebo že bychom objednali nějakou kyvadlovou dopravu? A odkud a kam? A nebylo by dobré přijet do Telče už ve dne a prostě tam zůstat? Vždyť jsou prázdniny! Zkuste o tom přemýšlet. Prázdniny v Telči jsou tu pro vás sedmnáct dní a také sedmnáct nocí!
Ahoj do Telče, na co se, Milane, vy osobně nejvíc těšíte? Hodně zajímavý by mohl být duch sibiřských stepí Gendos. Vystupoval ten človíček už někdy v Česku? A jsou na Gendose ještě vstupenky? (ptal se Radek Vacek)
Na všechno je zatím vstupenek dost. I když je dobré si je zarezervovat přes naše webové stránky. Některé koncerty budou určitě zaplněné hodně.
Budou to ovšem spíše ta slavná jména než naši zajímaví hosté, jakým třeba Gendos bude. Gendos už v Čechách vystupoval a občas sem jezdí. Pro nás to bude především setkání s úplně jinou kulturou. Na to jsem především velmi zvědav. Těším se také na moje nejbližší kamarády, jako je Miki a Nezmaři, Jarreti, Honza Hrubý a pak na krásnou muziku, kterou rád poslouchám – Káťu García, Koa, maďarské klezmery, Druhou trávu s Charliem McCoyem…
Je program na internetu definitivní, nebo budou nějaké změny? A jsou lístky na všechny koncerty, nebo už je něco vyprodané?
(ptal se Martin Pertlík)

To, co vkládáme na naše webové stránky, je hlavně aktuální. Protože tvrdím, že vše je v neustálém pohybu, tak se také občas mění někteří účinkující. Ono v tom množství je často až obdivuhodné, že několik stovek muzikantů přijede do Telče a všechno klapne.
Ale snažíme se, aby ty změny byly jen k lepšímu. Takže, například poslední večer, který by měl být zlatým hřebem a kdy se těšíme na Roberta Křesťana s Druhou trávou a Charliem McCoyem, také ještě vystoupí Saša Langošová doprovázená muzikanty z Druhé trávy a baskytaristou Mikem Viscegliou.
Dále přibývá účinkujících na Kocouří scéně, protože se stále hlásí další a další zájemci a když už se nám bohužel stane, že nějaká kapela, ať už z jakéhokoliv důvodu, vypadne, tak ji okamžitě nahradí jiná. To, co najdete na internetových stránkách www.prazdninyvtelci.cz, to je aktuální a to by se měnit nemělo.
Co bude letos na Prázdninách v Telči stejné? A co bude letos naopak jiné? (ptal se Mirek Pátek)
Moje oblíbené heslo je: „Zaplaťpánbůh nic novýho!“ Takže stejné je, že opět přijedou naši oblíbenci, jako jsou Ebeni, Vláďa Mišík, Michal Prokop, Vlasta Redl, Robert Křesťan s Druhou trávou, Hradišťan, Žalman, Nezmaři s Mikim, Jarret…
Vlastně všichni ti, kteří se za ta léta stali našimi nejbližšími a se kterými se v létě v Telči rádi užíváme.
A pokud je něco nového, tak snad jen ti zahraniční hosté. Letos bohužel nebude žádný Glen Hansard. Ale on když Glen poprvé přijel do Telče, tak ho také nikdo moc neznal. Takže letos přijedou z Kanady Cairdeas, z Irska Pauline Scanlon a Sliotar, z Maďarska Klezmer R’s a krásní hosté s Druhou trávou – miláček Charlie McCoy a také baskytarista Suzanne Vega – Mike Visceglia. A hlavně bude jiné zahájení. Žádná hostina na zámku, ale šamanský obřad velmistra hrdelního zpěvu Gendose doplněný naší Jablkoní.
Vím, že ještě nezačaly letošní Prázdniny v Telči, ale vím, že na přípravě se pracuje už dlouho dopředu. Zajímalo by mne, jestli už teď máte proto představu, jak bude vypadat další ročník folkovek? (ptala se Michaela z Českých Budějovic)
Už jsem dokonce slíbil nějaké termíny na příští rok těm účinkujícím, kteří se letos „nevešli“, nebo už jsme to prostě nestihli. O to je to milejší, že je to třeba Talya G. A Solan z Izraele, která tu letos byla na nejprestižnějším festivalu Colours of Ostrava a která velmi stojí o to, zahrát si zase v Telči, protože se jí tam v loňském roce moc líbilo. Takže doufám, že ten příští rok nebude o nic horší a asi také ani o nic lepší než ten letošní.
Dobrý den, pane Koláři, brigád je letos málo, nenašla by se nějaká na poslední chvíli na Prázdninách v Telči? (ptal se Petr Nosek)
O brigády je velký zájem. Už mnoho let ovšem není práce. Vše kolem festivalu dělají dobrovolníci a já bych to nerad měnil, mám s nimi ty nejlepší zkušenosti. Takže držím palce v hledání!
V Telči chci zůstat delší dobu, vyrazím tam i na kolo a do přírody. Co byste mi tak doporučil kromě skvělého kiosku u Pařezáku navštívit? (ptala se Gábina)
Telč a okolí je to nejhezčí místo na světě. Musíte do Krahulčí, kde je skvělá hospůdka Na Kocandě, a pak do Dobré Vody. Nad Dobrou Vodou pak ke kostelíčku svatého Jáchyma. Jde o památku na dolování, moc krásné a magické místo. Mrzatce nad Mrákotínem, to zase nejsou obyčejné rybníky, to jsou horská jezera. Moc krásná!
A to už jste skoro na Javořici. Z celého toho kopce je nejkrásnější Míchova skála. Jedná se o moc pěkné místo na západ a ještě lepší na východ slunce. Jednou jsme tam stěhovali cimbál, podruhé klavír…
No a zapomenout se nedá na oba Pařezáky (Pařezité rybníky – pozn. redakce). Ten Malý je možná ještě hezčí než Velký. Za návštěvu stojí i hrad Roštejn i místa jako Nová a Stará Říše, Dačice a Slavonice. Ale to nejhezčí jsem si nechal na konec – Lhotka, to je ta nejkrásnější vesnička pod zbytky hradu Štamberka. Dojedete tam krásnými cyklostezkami z Telče přes Lipky, Hostětice a Částkovice. Nad vsí se rozprostírá stráň plná borůvek a hub – s krásným výhledem do kraje. Penzion nabízí skvělé knedlíčky se zelím.