„Pro návštěvníky nachystané komentované procházky v lese, ukázky lesnických prací, zalesňování, lesní pedagogika, občerstvení, soutěže pro děti a další aktivity,“ zvou organizátoři ze Sdružení vlastníku obecních a soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL).

Ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka představil program osmadvacátého ročníku festivalu. Letos poprvé potrvá deset dní.
Festival dokumentárních filmů v Jihlavě naráží na limity. Proto potrvá deset dní

Nejen pro děti jsou připravené poznávací stezky s lesní tematikou, ukázky práce s těžkou technikou a koňmi či ukázky výcviku dravců. Zájemci budou mít možnost vyrábět ze dřeva a lesních plodů a ochutnají místní dobroty.

JIHLAVSKO

Jihlava, Městské lesy Jihlava
Kdy: sobota 18. května od 10.00
Kde: Jihlava, parkoviště za penzionem U Lyžaře
Proč přijít: Na zájemce čeká dvoukilometrová komentovaná procházka lesem s nejrůznějšími stanovišti. Zájemci se tu dozví, co to obnáší, pracovat a starat se o lesní porost. Aktivity budou i pro děti. Součástí budou i ukázky lesnických prací a také občerstvení.

Horní Dubenky, obecní les
Kdy: sobota 18. května od 9.30 do 12.30
Kde: Horní Dubenky, polní cesta v Olší, za domem č. p. 173
Proč přijít: Začíná tu komentovaná prohlídka s výkladem od lesního hospodaře. Cíl cesty je na křižovatce lesních cest u hájovny, kde budou aktivity pro všechny. Půjde o lesnické kvízy, hry a frontáže, ukázka trofejí a zbraní. Dále bude poznávačka šišek, dřeva a semenáčků nebo i střelba ze vzduchovky. Lidé se setkají s lesníkem, myslivcem nebo majitelem lesa. Na akci budou i lovečtí psi. Trase bude dlouhá dva kilometry.

Polární záře ozářila v noci na sobotu 12. května Telč.
Unikátní podívaná. Polární záře nad Vysočinou. Viděli jste ji také? Pochlubte se

ŽĎÁRSKO

Žďár nad Sázavou, hráz Velkého Dářka
Kdy: sobota 18. května od 9.00, 9.30 a od 10.00
Kde: Žďár nad Sázavou, parkoviště u kempu na hrázi Velkého Dářka
Proč přijít: Den otevřených lesů ve Žďáře nad Sázavou bude ve znamení turistické vycházky, vychází se ve třech časech z hráze Velkého Dářka. Tříkilometrová trase vede k hájence Mlýn pod Rybářskou baštou. Na trase bude několik zastavení s výkladem lesníků. Lidé se seznámí s ochranou a obnovou lesa, myslivostí a součástí budou i ukázky prací v těžbě a ukázky práce s koňmi. Doprovodný program obstará občerstvení a posezení u ohně či country hudba a projížďky na bryčce tažené koňmi.

Bystřice nad Pernštejnem
Kdy: sobota 18. května od 13.00 do 17.00
Kde: Bystřice nad Pernštejnem, Lesní komplex Ochoz
Proč přijít: Půjde o komentovanou vycházku s ukázkou těžby a přibližování dříví v areálu lesního komplexu Ochoz v délce dva kilometry. Akce trvá asi hodinu a půl. Doprovodným programem pro děti bude poznávání lesních dřevin, rostlin, zvířat volně žijících v lese a hod šišek na koš. V mezičase budou k dispozici špekáčky a nealkoholické nápoje.

Luka nad Jihlavou. Trosky zříceného letadla z pondělního neštěstí.
Pád letadla v Lukách nad Jihlavou. Slovák letěl z první servisní prohlídky

HAVLÍČKOBRODSKO

Vilémov
Kdy: sobota 18. května od 10.00 do 17.00
Kde: Vilémov, nádvoří zámku
Proč přijít: Na zájemce na zámku ve Vilémově čeká tříkilometrová procházka vhodná pro celou rodinu i s kočárky. Na trase, která začíná na nádvoří zámku, bude několik zastavení s informačními cedulemi a úkoly pro děti. Po splnění dostanou drobnou odměnu. Poznávací trasa bude zaměřená na místní lesy, jejich faunu a flóru a lesní hospodaření. V areálu bude doprovodný program s dílničkami pro děti a drobným občerstvením.