Do všech koutů planety pozve diváky třináctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů také na Vysočině. Více než dvě desítky snímků, které se netýkají pouze extrémních sportů, maximálních výkonů a adrenalinu, si užijí fanoušci nejprve v Bystřici nad Pernštejnem, a to už tento pátek a sobotu. O týden později festival zavítá do Kina Vesmír v Pelhřimově.

„Bystřice nad Pernštejnem akci hostí popáté. V kulturním domě se můžeme setkat se zajímavými lidmi, poslechnout si jejich poutavá vyprávění o různých koutech světa, zhlédnout mnoho filmů a fotografií, které kromě extrémních sportů, maximálních výkonů a adrenalinu přiblíží také kouzelná místa naší planety či úsilí jednotlivců nebo týmů při zdolávání nejrůznějších překážek," naznačil program Miloš „Havran" Vrána z Horolezeckého oddílu Lezci z Vysočiny.

Mezinárodní festival outdoorových filmů 2015 začne v Bystřici v pátek v 17 hodin, o den později už v 9.30 hodin. „Po zhlédnutí několika filmů s převážně horolezeckou tematikou, kde se například podíváme na historický výstup na Mount Everest v roce 1963, se představí první host, Jaroslav Jindra režisér, scénárista, kameraman a cestovatel, jenž se podílí na tvorbě populárního cestopisného seriálu Na cestě," prozradil organizátor Vrána.

Sobotní dopoledne nabídne také sportovní program například veřejné bruslení, umělou lezeckou stěnu či lanový park s trampolínami, lanovkou a čtyřkolkami. Děti si vyzkouší malování na asfalt, chůzi na chůdách i po slackline (popruh).

„Na aktivní sobotní dopoledne naváže ve 14 hodin další filmový blok, který začne snímkem o životě Miroslava Zikmunda, jednoho z našich největších cestovatelů," pověděl Vrána. Mezi hosty nebude chybět cestovatelka Saša Ryvolová, která zavede do světa indonéské části ostrova Nová Guinea. Další série filmů představí třeba životní příběh legendárního sólového horolezce Metanoia Jefa Loweho a jeho boj se zákeřnou chorobou.

„Poté se představí poslední host našeho festivalu, a to profesionální freerider a organizátor heliskiingu Robin Kaleta, který se k extrémnímu lyžování, jak sám říká, propracoval přes společenský tanec a právnickou fakultu," řekl Miloš „Havran" Vrána.