Začátkem června svou půlroční práci prezentovali před veřejností na radnici. Žáci základní školy Seifertova (ZŠ Seifertova) si jako téma vybrali život punkového hudebníka Pavla Štěpána.

To není sranda, myslíme to vážně. Takto uvedly svou prezentaci dvě deváťačky ze ZŠ Seifertova, když před diváky v sále předstoupily punkovém oblečení. Neměly na sobě společenský oděv jako ostatní žáci. Jedna z dívek měla místo pásku kalhot omotaný šátek s lebkami. Druhá přišla v obyčejných kraťasech. Obě zdobilo černé tričko s logem XIII. století. Kdo z diváků neznal mladá léta hudebníka Pavla Štěpána, mohl být docela v šoku.

V šoku byl i hudebník, jak sám později přiznal. V gotickém sále radnice s ním v první řadě totiž seděli pamětníci o mnoho let starší, než je on sám. „Byl jsem překvapen a trochu jsem se necítil, protože žáci z ostatních škol si vybrali vážná téma lidí kolem osmdesáti let, kteří mají za sebou velmi těžký život,“ řekl po poslední prezentaci hudebník Pavel Štěpán. „Jsem teprve padesátník. Docela jsem přemýšlel, zda sem patřím nebo nepatřím. Nakonec ale musí přiznat, že jsem nadšený. Tereze s Julií se prezentace velmi povedla,“ dodal Štěpán.

„Přišlo nám originální věnovat se životnímu příběhu jihlavského hudebníka. Minulý rok jsme seděli v hledišti a paměti takové osobnosti nám chyběly,“ prozradila deváťačka Tereza Prášilová. Hudebníka jim doporučila jejich učitelka. „Setkali jsme se s ním pouze dvakrát. Dát jeho životní příběh dohromady nám zabralo hodně času,“ dodala Tereza.

Pavel Štěpán je hudebník, který spolu se svým bratrem založil v roce 1985 první jihlavskou punkovou kapelu Hrdinové nové fronty (HNF). „Nejvíc se mi líbí jejich píseň Tanky. Ve třídě jsme ji se spolužáky pouštěli několikrát. Hudební styl punk znám, ale nikdy předtím jsem ho neposlouchala,“ pousmála se Tereza.

Kapela HNF se brzy stala populární a se svými písněmi vybočovala z normálu komunistického režimu,což pro kapelu znamenalo problémy. Členové kapely ale nebyli nikdy ve vězení, ale mockrát byli na výslechu. „Je to výjimečný člověk. Obdivuji, jak zvládli výslechy a sledování policie. Například, když byli v Rusku,“ řekla druhá deváťačka Julie Rychecká. Příběh hudebníka dávali dohromady čtyři žáci ze ZŠ Seifertova. „Příští rok jdeme do toho znovu ale s osmáky, protože je to hodně časově náročné,“ poznamenala učitelka ZŠ Seifertova Markéta Ketnerová.

V současnosti Pavel Štěpán bubnuje v gotické kapele XIII. století. „S bratrem jsme ji založili před 25 lety,“ dodal na závěr hudebník.

Příběhy našich sousedů už pátým rokem pořádá společnost Post Bellum. V tomto pololetí se projektu zúčastnilo dvanáct žákovských týmů z Jihlavy. Devět z nich bylo z místních základních škol, tři pak z Gymnázia Jihlava. Závěrečnou prezentaci žáků hodnotila tříčlenná porota.

Výherci:

1. Místo ZŠ Rošického – pamětník Erik Navara
2. Místo ZŠ Havlíčkova – pamětník Antonín Chloupek
3. Místo ZŠ Evžena Rošického – pamětnice Eva Schwarzová