Projekci Živého kina odstartovalo v Pivovarské restauraci v pátek pásmo s filmem Sejdeme se v Eurokempu. „Dáme si pivko, a ještě se podíváme na filmy, které o něčem vypovídají. Pochopitelně jsme přišli dřív kvůli místu,“ svěřila se v pivovarské zahradě mladá dvojice.

„Živé kino je promítání ne v kině, ale v prostředí, z něhož film vychází. Například dokument Sejdeme se v Eurokempu je o vesničce, kde nemají hospodu a chybí jim místo, kde si vyříkat společné problémy,“ přiblížil ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů a autor nového projektu Marek Hovorka.

Místo do kina na krajský úřad

Sobota divákům přiblížila na nádvoří krajského úřadu v Žižkově ulici úřednickou tématiku filmy Interní sdělení ve věci úřední a Máme NATO? „Interní sdělení je zvláštní portrét člověka, kterého mění jeho úřednická profese. Druhý film je o úřednících NATO, kde se třeba na tiskovou besedu vloudí nepříjemní aktivisté a na představitele aliance házejí rajčata,“ přiblížil Hovorka.

„Promítání v Jihlavě je česká premiéra. Podobný projekt běží třeba v Holandsku. Jeho plus je autentické prostředí a film uvidí třeba i lidé, co nešli do kina, ale například na pivo. Právě to způsobuje reakce, které by nikdo nečekal,“ potvrdila režisérka Erika Hníková, jedna z předních mladých dokumentaristek domácí scény.

Podle Marka Hovorky Živé kino nabízí nové a mnohdy překvapivé vnímání filmových detailů společně s místem promítání, kde divák objevuje dřív nepoznané detaily.

Diváci uvidí další film v úterý na nádvoří kasáren gen. Štefánika, ve čtvrtek na nádvoří bývalé továrny Alfatex pod Brněnským mostem a v pátek na dětském oddělení Domu zdraví. Sobotní promítání na stěnu proti herně kavárny Slavie pásmo ukončí. „Je to rozloučení s létem, pozvánka na mezinárodní festival dokumentu, ale i začátek tradice,“ v kostce shrnul Marek Hovorka.