Slovenský rodák, syn herečky Adély Gáborové, nejprve vystudoval slovenský jazyk a hudební výchovu v Nitře na pedagogické fakultě a poté činoherní režii na DAMU v Praze. Od té doby prošel řadou slovenských i českých divadel a má na kontě více než šedesát inscenací.

Za inscenace Goethova Fausta I. a II., které režíroval Moravském divadle v Olomouci, získal v roce 2002 Cenu českého divadla za režii. V roce 2003 jako režisér hostoval na scéně Théâtre Moliére v Paříži, kde nastudoval představení z poezie francouzských, českých a slovenských básníků.

Jeho charakteristický režijní rukopis směřuje k vystavění jevištního obrazu s výrazným poetickým rozměrem. Mimořádný úspěch měla jeho inscenace hry Williama Shakespeara Komedie omylů v rámci Letních Shakespearovských slavností v Praze roku 2008.

Jako herec má za sebou také řadu rolí v televizních filmech. Od minulé sezony působí jako kmenový režisér a šéf činohry v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

„Hostující režisér Peter Gábor je velmi empatický a obrazivý, s velkým citem pro metaforu. Dorstův text zhuštěný do jediného večera, okleštěný o mnoho motivů, inscenoval s velkým porozuměním. A inscenoval jej jako velkou scénickou kompozici, kde obraz, slovo i hudba hrají rovnocennou roli. Je radost sledovat, jaké na jevišti vznikají situace a obrazy, jak přesně a konkrétně vede herce," prohlásila o jeho práci dramaturgyně HDJ Barbora Jandová. Dodala, že Peter také pracuje velmi týmově. „Přičemž náš tým spolu pracuje poprvé, a to je také velké dobrodružství, ostatně jako celý Merlin," poznamenala.

„Bylo to velmi intenzivní zkouškové období, tým byl velmi ambiciózní a vyčlenil hře spoustu času," řekl Gábor o své první spolupráci s HDJ a vůbec pobyt v Jihlavě?

Na hře pracoval nový tým HDJ až do poslední chvíle. Rozsáhlý text si žádal velké dramaturgické zásahy. „I po seškrtání to funguje, to je znak toho, že text je velmi dobrý a kvalitní," podotkl Gábor. „Diváci momentálně, alespoň na Slovensku, inklinují ke kratším formátům, já mám ale rád dlouhá představení, proto jsem ani tentokrát nenásledoval tento trend," doplnil.

Nejbližší reprízy Merlina jsou v HDJ na programu ve čtvrtek, v sobotu a v pondělí od 19 hodin.

LUCIE ŽÁČKOVÁ