Vánoční atmosféru v Polné zpestřilo nedělní ohňové a světelné vystoupení v podání místní skupiny Novus Origo na dvoře měšťanského pivovaru. Stovka diváků, která se nenechala odradit špatnou předpovědí počasí, svého rozhodnutí rozhodně nelitovala. Navíc bylo v pivovaru k zakoupení speciální vánoční pivo se skořicí a medem nebo svařák.

Majitelé pivovaru chystali pro malé i velké návštěvníky program každou adventní středu a neděli. Lidé si tak v době adventu mohli kromě hrátek s ohněm v prostorách pivovaru zazpívat koledy, nazdobit perníčky nebo zhlédnout divadlo i šerm. Proběhl také malý jarmark a k zakoupení na místě byly koblihy z jihlavské originální pekárny Veselo.

Chtějí otevřít restauraci

Budovu pivovaru veřejnosti noví vlastníci poprvé zpřístupnili letos při příležitosti Mrkvancobraní a Mrkvancové pouti. Tehdy se uvnitř konala výstava fotografií staré Polné. Od té doby se brána znovu otevřela až na začátku prosince. Majitel pivovaru Ladislav Pártl potvrdil, že se mají návštěvníci na co těšit i v budoucnu. „Už máme vymyšlenou část programu na příští rok,“ prozradil. Konkrétní akce si však zatím nechává pro sebe. „Budeme o tom informovat i prostřednictvím našeho Facebooku.“

V plánu mají také v objektu pivovaru, nacházejícího se jen pár kroků od centra města, otevřít restauraci. Že by to místní uvítali, tvrdí i starosta Polné Jindřich Skočdopole (Nezávislí pro Polnou). „Nám všem bych přál, aby to dobře dopadlo. V centru není jediná restaurace, kde by se mohli návštěvníci kdykoli naobědvat nebo občerstvit,“ řekl.

Snem Ladislava Pártla je také začít v Polné po téměř sedmdesáti letech opět vařit pivo podle tradiční receptury. To se za dob své slávy vyváželo až do Chrudimi nebo Pardubic. Zastavení výroby nařídili komunisté v 50. letech.

Ve Velké gotické síni jihlavské radnice byla slavnostně pokřtěna kniha Malý průvodce po staré Jihlavě pro mírně pokročilé od externího editora Deníku Stanislava Jelínka.
OBRAZEM: Kniha o staré Jihlavě byla pokřtěna