Pio Squad se po třech letech vrací na koncertní pódia. Dali se na humanitární projekt, o kterém natočí videoklip a dokument. Podpůrná série koncertů pokračuje v sobotu večer v hudebním klubu Soul v Dělnickém domě v Jihlavě.

Hiphopová skupina z Jihlavy Pio Squad, původně Jižní Pionýři, vznikla už v roce 1998. Jejich prvním publikovaným dílem je živý záznam koncertu z roku 2000. Nová éra kapely začala o šest let později vydáním alba Punk Is Dead. Skupina získala i ocenění Anděl od Akademie populární hudby za Album roku 2006 v kategorii Hip-Hop/ R&B.

V poslední době se Pio Squad odmlčeli a koncertovali zcela výjimečně. V průběhu letošního srpna se objevila zpráva o tom, že na podzim odehrají několik koncertů. „Celá série koncertů je postavená jako projekt na podporu vzdělávání dětí v Bangladéši," uvedl za Pio Squad Rudolf Rokoš, alias DJ Pufaz. Z vybraných honorářů se kapela vydá do Bangladéše, kde následně vznikne videoklip, který bude propagovat projekt Čalantika nevládní organizace ADRA.

„Byl to Eurodel (člen kapely poznámka redakce), kdo první přišel s vizí budoucího projektu, který by byl nejenom hudební. Přirozeně nám to začalo připadat jako smysluplný a dobrý nápad. Mluvit o novém albu v tuhle chvíli není namístě," poznamenal k projektu Filip Konvalinka, jinak v kapele jako Efko.

Další ze šňůry koncertů je naplánován právě na sobotní večer v jihlavském Soulu. Koncert začne ve 21 hodin. Vstupné je 150 korun.

LUCIE ŽÁČKOVÁ