„Nelíbí se nám, že je v Třebíči pořád nějaký přeřvaný festival, proto to chceme udělat jinou cestou, a to je cesta klidu a akustických kapel. Co se týče jídel, tak chceme podpořit lokální prodejce v Třebíči. Věřím, že ti nám na oplátku udělají limitované edice jídel či piv, abychom nalákali návštěvníky,“ vysvětlil Aleš Mejzlík.

Na chill zamíří muzikanti jako Karelll, který soutěžil na Eurovision Song Contest 2020, nebo Teepee, ti hráli na Colours of Ostrava. Organizátoři chystají také promítání, přednášku nebo soutěže. „Do budoucna míříme do dalších měst. Příští rok bychom chtěli být například i v Příbrami. A do deseti let chceme mít plně ekologický festival, kde by se energie získávala ze solárních panelů a voda ze vzdušných studen,“ doplnil Mejzlík.

Stavba. Ilustrační foto.
Při pracích v domě dětí řemeslníci řešili nejeden zádrhel

Třebíčané si užijí i další nový festival, který zahájí letní prázdniny. Uskuteční se v sobotu 27. června od 14 hodin v Borovině a bude oslavou dokončení revitalizace bývalé obuvnické továrny. Tady mohou návštěvníci očekávat známá jména jako MIG 21, Jelen, Michal Hrůza, Čechomor nebo Mikolas Josef. Pořadatelé připravili i doprovodný program pro děti.

NEJVĚTŠÍ FESTIVALY NA VYSOČINĚ:

Vysočina Fest
Jihlava, 2. - 4. července

Sázavafest
Světlá nad Sázavou, 25. - 27. července

Bernardfest
Humpolec, 19. - 20. června

Zámostí
Třebíč, 5. - 6. června

Prázdniny v Telči
Telč, 24. července - 9. srpna

Folkové prázdniny
Náměšť nad Oslavou, 25. července - 1. srpna

Další letošní novinkou bude turné kapely Čechomor, tentokrát pojaté jako minifestival. V sobotu 29. srpna bude mít zastávku i v zámeckém parku v Telči. S Čechomorem vystoupí Kandráčovci s lídrem Ondrejem Kandráčem, skupina Voxel a další hudební hosté. Sestava slibuje i netradiční spojení účinkujících a společné písničky

. Čechomor s Voxelem odehráli v roce 2019 několik společných koncertů a natočili písničku Kámen a Kříž. Následovat budou i společné písničky Čechomoru a Kandráčovců.

„Kapela Čechomor se k nám vrací po dvou letech. Akce se opět uskuteční v prostoru u zámeckého skleníku. Předpokládáme, že určitě dorazí kolem dvou tisíc lidí,“ řekl kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Své fanoušky opět potěší kapela Jelen z Přibyslavi. Původně si kluci chtěli dát pauzu, ale pro velký úspěch opakují domácí akci nazvanou Jelen&přátelé. Tentokrát si pozvali Mirai, Voxela s kapelou, slovenskou písničkářku Simu Martausovou a Martyho bandu. Domácí festival Jelenů je v plánu na 16. května.

Vedle novinek si příznivci akcí pod širým nebem mohou vybrat i tradiční Sázavafest, Vysočina Fest, Čeřínek fest, Bernardfest, Zámostí, Prázdniny v Telči a mnoho dalších.