Vysočina

Jihlavsko

Vánoční večerní prohlídky se zoologem
KDY: 27. prosince od 16.30
KDE: Jihlava, Zoo

Na pondělí 27. prosince připravila Zoo Jihlava speciální vánoční prohlídku se zoologem, při které se návštěvníci dozví mnoho zajímavostí i nevšedních informací z říše zvířat. Dvouhodinová prohlídka je určena dospělým a dětem starším dvanácti let a začíná o půl páté odpoledne. Rezervace je nutná předem na e-shopu.

Vánoční hvězdné večerní prohlídky
KDY: 28. prosince, od 16.00
KDE: Zoo Jihlava

Nejen rodinám s dětmi je určena Hvězdná prohlídka, kterou zoo připravila na úterý 28. prosince. Návštěvníci se zde budou moci kromě jiného přesvědčit, že souhvězdí nezáří jen na obloze. Začátek je v 16 hodin u spodní pokladny. Prohlídku je nutné si předem zarezervovat.

Novoroční pekelné koupání
KDY: 1. ledna od 14.00 do 15.00
KDE: Polná, rybník Peklo
ZA KOLIK: zdarma

Jsou zváni všichni příznivce studené vody na pláž Rekreačního a sportovního areálu u rybníka Peklo na akci Novoroční pekelné koupání.

Vánoce u sousedů
KDY: do 2. února 2022
KDE: Třešť, Schumpeterův dům

Výstava v třešťské pobočce Muzea Vysočiny Jihlava představuje vánoční zvyky a tradice v různých zemích Evropy. Otevřeno je denně kromě pondělí.

Vánoční putování Jihlavou
KDY: do 6. ledna 2022
KDE: Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Jihlava připravila na letošní adventní čas opět městskou soutěž Vánoční putování. Na každém stanovišti poutníky čeká nejenom krásná výzdoba, o kterou se postarali jihlavští dobrovolníci, ale také jednoduchý úkol, jehož řešení si budou moci zapsat do kartičky. Kartičku si mohou zájemci od pondělí vyzvednout a vyplněnou opět odevzdat na Městském informačním centru, vchod z Masarykova náměstí. Na každého úspěšného řešitele čeká drobná odměna, hlavní ceny se budou losovat po skončení putování začátkem příštího roku.

Vánoce v přírodních materiálech
KDY: do 31. ledna 2022 
KDE: Telč, prostory Univerzitního centra 

 Vánoce v přírodních materiálech je výstava, která je k vidění v prostorách telčského univerzitního centra. Lidé zde budou moci obdivovat výrobky z různých přírodních materiálů, dekorace z orobince Ivety Dandové z Mnichova Hradiště, nebo malované kameny inspirované zimní přírodou. Dále figurky z všemožných šišek a ořechových skořápek z dílny Miloslava Janů, ukázka ze sbírky betlémů Bohuslavy Veitové z Polné a další.

Vůně svátků
KDY: do 6. ledna 2022
KDE: Telč, Městská galerie

Město Telč, Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč a Muzejní spolek zvou na vánoční výstavu Vůně svátků v Městské galerii Hasičský dům. Sváteční události byly spojovány s pečením sladkého pečiva už od středověku. Hospodyně pekly různě tvarované pečivo z kynutého těsta – vánočky, jidáše, koláče a další krajové sladké speciality. Výstava chce být poučením i inspirací pro všechny, kdo mají tradice rádi a dodržují je, ať jsou to Velikonoce, Vánoce, posvícení a poutě, dožínky, masopust, křtiny, svatby i rozloučení se zesnulým. Výstava ukázek pečiva s doprovodnými texty bude doplněna i vánoční výzdobou stromků, betlémů a měšťanského pokoje o Vánocích.

Projektový den žáků ze Základní školy Jihlava, Jungmannova 6.
Zvoneček, kam se jen podíváš. Školáci v Jihlavě tvořili nejen vánoční ozdoby

 

Třebíčsko

Ježíškova cesta
KDY: bez omezení
KDE: Mohelno
ZA KOLIK: zdarma

Nadšenci a příznivci pohybu na čerstvém vzduchu mohou putovat po Mohelně na Třebíčsku. Začátek je u vánočního stromu na náměstí. Na Ježíškově trase se nachází celkem dvacet zastavení, kde se lidé dozví spoustu zajímavostí o Vánocích. Cíl je u slámového betléma u sokolovny. Mapku lze najít na facebookové stránce Mohelno.

Adventní promítání
KDY: 24. - 26. prosince
KDE: Třebíč, budova divadla Pasáž
ZA KOLIK: zdarma

Promítání pohádek na LED obrazovce na Pasáži. V pátek 24. prosince od 10.00 S čerty nejsou žerty, v sobotu 25. prosince od 10.00 Veselé Vánoce přejí chobotnice a od 15.00 Tři bratři. V neděli 26. prosince od 10.00 Grinch a od 15.00 Krakonoš a lyžníci.

Štědrovečerní troubení
KDY: 24. prosince od 22.50
KDE: Moravské Budějovice, věž kostela sv. Jiljí
ZA KOLIK:

Tradiční troubení z věže kostela sv. Jiljí v Moravských Budějovicích na Štědrý večer v podání kvintetu MK. Začátek po skončení mše svaté, zhruba ve 22:50 hod. Akce se řídí hygienickými nařízeními vlády ČR.

Na výletě ve Žďáře nad Sázavou
Vánoce na každém kroku. Navštivte Moučkův dům a tvrz

Koledy na kostelních schodech
KDY: 24. prosince od 16.00
KDE: Březník, u kostela

Zájemci si mohou přijít poslechnout na Štědrý den odpoledne a užít si krásnou vánoční atmosféru při vyhrávání koled místní Polužankou na kostelních schodech od čtyř hodin odpoledne.

Živý betlém
KDY: 25. prosince od 15.30
KDE: Hrotovice, nádvoří zámku
ZA KOLIK: zdarma

Město Hrotovice zve v sobotu 25. prosince na živý betlém na nádvoří zámku.

Štěpánská plavba
KDY: 26. prosince od 11.00
KDE: Kramolín, přístaviště

Zájemci se mohou vydat na Štěpánskou plavbu lodí Horácko po Dalešické přehradě. Loď vyplouvá 26. prosince v jedenáct hodin dopoledne z přístaviště Kramolín.

Vánoční putování pohádkovou stezkou
KDY: 30. prosince od 10.00 do 17.00
KDE: Jemnice, pohádková stezka Panenská
ZA KOLIK: 50 korun hrací kartička

Putování pohádkovou stezkou s vánočními úkoly se koná 30. prosince v čase od deseti do pěti hodin večer. Po vyplnění soutěžní kartičky čeká na děti odměna a občerstvení. Během dne si užijí vánoční tvořivou dílnu, je připravená loutková pohádka - Perníková chaloupka od 15.00 hodin, opékání buřtů a drobné občerstvení.

Turistický pochod
KDY: 31. prosince od 13.00
KDE: Jemnice, sraz u kostela sv. Víta
ZA KOLIK:

Tělovýchovná jednota Sokol Jemnice pořádá desátý ročník turistického pochodu na Modrák – Memoriál Z. Mikulové.

35. Novoroční varhanní koncert
KDY: 1. ledna od 15.00
KDE: Třebíč, bazilika sv. Prokopa, Třebíč
ZA KOLIK:

V Třebíči se uskuteční pětatřicátý Novoroční varhanní koncert, na kterém zahraje Marek Buš, varhaník a kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou. Na programu zazní skladby od Janáčka, Bacha a dalších.

Tříkrálové koupání otužilců
KDY: 8. ledna od 14.00
KDE: Hrotovice, Dolní rybník
ZA KOLIK: zdarma

Město Hrotovice zve na tříkrálové koupání otužilců 8. ledna. Lidé mohou přijít podpořit otužilce od dvou hodin k Dolnímu rybníku.

Vánoční výstava betlémů
KDY: do 16. ledna 2022
KDE: Třebíč, zámek
ZA KOLIK: 60 a 35 korun

Vánoční výstavu betlémů s názvem Třebíčské betlémy včera a dnes si mohou malí i velcí zájemci prohlédnout v zámecké konírně v Třebíči až do 16. ledna 2022. Výstava návštěvníkům nabídne srovnání klasického třebíčského betlému od starých mistrů přelomu 19. a 20. století se současnou tvorbou regionálních betlémářů. Otevřená bude denně kromě pondělí od devíti do dvanácti a od jedné do pěti hodin odpoledne. K tradiční vánoční výstavě chystají na zámku i doprovodný program. Vstupné na výstavu je 60 korun, snížené 35 korun.

Bruslení Na Hvězdě
KDY: denně dle rozpisu na webových stránkách
KDE: Třebíč, Na Hvězdě

Milovníci bruslení mohou navštívit umělou ledovou plochu ve sportovním areálu Na Hvězdě na jižním okraji Třebíče. Vstupné je padesát korun na osobu a jeden blok. Přímo na místě si lze brusle také zapůjčit nebo ve vypsaných termínech nechat ty vlastní nabrousit. Na Hvězdě nechybí ani možnost občerstvení. Stejně jako loni se i letos bude provoz odvíjet od případných protiepidemických opatření vyhlášených vládou. Pro aktuální informace o rozpisu bruslení a podmínkách provozu je možné sledovat stránky sportovního areálu, na kterých prostřednictvím web kamery také přímo lidé nahlédnou na ledovou plochu. Rezervační systém s rozpisem bruslení pro veřejnost najdou na webovýc stránkách Na Hvězdě.

V gotické síni jihlavské radnice se 13. prosince konal adventní koncert Základní umělecké školy Jihlava.
FOTO: Hudba adventní doby zazněla v gotické síni jihlavské radnice

Vánoční výstava
KDY: denně od 9.00 do 16.00 
KDE: Třebíč, Výstavní síň Předzámčí
ZA KOLIK: zdarma

Do začátku ledna příštího roku budou mít možnost návštěvníci Výstavní síně Předzámčí shlédnout výstavu dětských prací s vánoční tématikou. Do tvoření se zapojilo pět dětských kolektivů: Základní škola Bartuškova, Základní škola Na Kopcích, Základní škola Světlo, Základní umělecká škola Třebíč a Dům dětí a mládeže Třebíč. Na výstavě budou k vidění ozdoby, výkresy, malované koledy, keramika a mnoho dalších výrobků. Otevřeno denně od devíti do čtyř hodin odpoledne. Vstup je volný.

Pelhřimovsko

Paní Zima III.
KDY: do konce prosince
KDE: Humpolec
ZA KOLIK: zdarma

Na procházku zimní přírodou se zajímavými informacemi zvou zájemce v Humpolci. Středisko volného času připravilo trasu s názvem Paní Zima III. Na deseti zastaveních se lidé dozví, co se děje v lese během zimních měsíců. Celá akce je samoobslužná. Plán jednotlivých zastavení si mohou lidé vyzvednout v humpoleckém středisku.

Výběh na Štěpána
KDY: 26. prosince, od 9.00 do 14.00
KDE: Počátky

VHT Počátky pořádá akci nazvanou Výběh na Štěpána. Začátek je od devíti hodin. Start a cíl je na  Palackého náměstí. Délka okruhu deset kilometrů a zkrácená je šest kilometrů.

Přáníčka a dárečky pro babičky a dědečky v Domově pro seniory v ulici Reynkova v Havlíčkově Brodě
Dárky pro radost. Žáci tvořili pro babičky a dědečky z Domova pro seniory

Novoroční koncert s Vysočinkou a hosty
KDY: 2. ledna od 15.00
KDE: Pelhřimov, kulturní dům Máj
ZA KOLIK: v předprodeji 230 korun, na místě 290 korun

Milovníci dechovky si mohou přijít poslechnout tradiční novoroční koncert s Vysočinkou a hosty. Zájemci si mohou přijít zazpívat a přivítat se v novém roce.

Silvestrovský výstup na Javořici
KDY: 31. prosince, od 9.40
KDE: Počátky, sraz na autobusovém nádraží

Tělovýchovná jednota Spartak Počátky pořádá Silvestrovský výstup na Javořici v úterý 31. prosince, v 9.40 hodin odjezd z autobusového nádraží v Počátkách do Studené. V 15.36 hodin odjezd z Kališť z autobusové zastávky do Počátek.

Slavnostní koncert s novoročním přáním starosty města
KDY: 5. ledna od 19.00
KDE: Pelhřimov, kostel sv. Víta
ZA KOLIK: 250 korun

Operní putování po Evropě - hudební pozdrav evropských Mistrů opery. Vystoupí Pavlína Senić - soprán, Maestro Miguelangelo Cavalcanti - baryton a Vjačeslav Grochkovskij je doprovodí na klavír.

Tříkrálový pochod na Křemešník
KDY: 9. ledna od 8.30
KDE: Pelhřimov, Masarykovo náměstí

Tříkrálový pochod na Křemešník startuje na Masarykově náměstí v Pelhřimově u kašny mezi půl devátou až desátou hodinou dopolední. Hromadný odchod pro zájemce je v devět hodin. Zastávka v Proseči pod Křemešníkem - Farma Hrnčíř, od deseti do jedenácti možnost prohlídky stájí s koňmi, pro děti projížďka. Opékání buřtů na Sluneční pasece, fotografování s Kašparem, Melicharem a Baltazarem mezi dvanáctou a druhou odpoledne. Možnost výstupu na rozhlednu Pípalku. Komentovaná prohlídka kostela Nejsvětější Trojice ve dvenáct a v jednu hodinu. Závěrem akce ve dvě hodiny odpoledne zpívání koled v kostele.

Vánoční kluziště ve Stromovce
KDY: do 1. ledna 2022
KDE: Humpolec, Stromovka

Pro ty, kteří si chtějí užít vánoční atmosféru spojenou s pohybem na čerstvém vzduchu, připravili v Humpolci vánoční kluziště. Otevřené je ve všední dny od osmi do dvanácti pro děti z mateřských a základních škol, od dvou do osmi večer pro všechny zájemce a o víkendu od deseti do osmi večer.

Adventní věnce 2021. Lenka Burešová
FOTO: Adventní čas je tady. Pochlubte se vaší vánoční výzdobou a inspirujte

Výstava fotografií
KDY: do 28. ledna 2022
KDE: Kamenice nad Lipou

Výstavu fotografií Míly Hoška je možné navštívit od neděle 28. listopadu v Městském muzeu. Přístupná bude do 28. ledna 2022.

Procházka za betlémem 
KDY: do 2. ledna 2022
KDE: Kamenice nad Lipou
ZA KOLIK: zdarma

Na okraji města Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku žije řezbář Bohumil Biňovec, který se už šestnáct let věnuje výrobě betlémů. Svůj nejnovější betlém vystaví  v suterénu svého domu. Zájemci si ho tak budou moci prohlédnout přes prosklenou stěnu otevřené garáže. Betlém v ulici na Tržišti, číslo popisné 732, v Kamenici nad Lipou bude vystavený do 2. ledna 2022 každý pátek až neděli, v době svátků každý den. Betlém je osvětlený a každých patnáct vteřin zhasne z důvodu nastavení osvětlení den/noc.

Havlíčkobrodsko

Zahrádky
KDY: do 6. ledna
KDE: Chotěboř
ZA KOLIK: zdarma

Divadlo Úsměv Ludmily Frištenské a Jitky Veselé připravilo procházky s prohlídkou vánočních zahrádek. Na lidi čeká čertovská vánoční škola v COOP HB pub, andělská zahrádka v restauraci Hrom do Police, betlémská vánoční zahrádka v restauraci U Pešků a sněhulácká vánoční zahrádka v Panském domě.

Krajiny i jiné obrázky Jany Březinové
KDY: do 31. prosince
KDE: Ždírec nad Doubravou, Galerie Doubravka

Prodejní výstavu obrazů nazvanou Krajiny i jiné obrázky Jany Březinové mohou lidé navštít do 31. prosince v Galerii Doubravka. Součástí výstavy je ukázka pletených výrobků z papíru.

Varhanní koncert - Josef Kempf
KDY: 22. prosince od 18.00
KDE: Havlíčkův Brod, Klášterní kostel svaté Rodiny
ZA KOLIK: 100 korun

Varhanní koncert - Josef Kempf se uskuteční 22. prosince od šesti hodin večer. Úvodní slovo pronese ThDr. Václav Pavlosek.

Koledy z balkónu
KDY: 24. prosince od 15.00
KDE: Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční hraní koled z balkónu radnice na Havllíčkově náměstí žesťový sextet pod vedením Pavla Kletečky.

3. Pochod krajem pověstí Eduarda Doubka
KDY: 29. prosince, registrace od 8.00 do 10.00
KDE: Ledeč nad Sázavou, Husovo náměstí
ZA KOLIK: 30 korun

Sdružení rodičů a přátel Gymnázie Ledeč nad Sázavou pořádají třetí Pochod krajem Eduarda Doubka. Po loňské vynucené přestávce se vrací k pochodu v okolí Ledče nad Sázavou. Ten letošní se uskuteční ve středu 29. prosince. Délka tras je jedenáct a sedmnáct kilometrů. Podle chuti či zdatnosti si letos mohou výletníci vybrat ze dvou tras. Při registraci na pochod dostanou mapku, popis trasy a drobnou sladkost na doplnění energie. Pochod krajem pověstí Eduarda Doubka končí na Husově náměstí před budovou gymnázia, kde na každého čeká odměna v podobě pamětního listu a drobného dárku.

Vánoční výzdoba na zahradě
Výzva: Pochlubte se vaší vánoční výzdobou a inspirujte čtenáře

Dvě výstavy
KDY: do 27. února
KDE: Havlíčkův Brod

Galerie výtvarného umění zve hned na dvě výstavy, které zahájí v pátek od devíti hodin ráno. První z nich je výstava Rytíř a krásná paní – výtvarná tvorba manželů Karla a Emilie Tomanových a druhou je výstava Tradiční lidové dřevěné hračky z Hlinecka. Výstavy je možné navštívit ještě do 27. února 2022.

Vánoční procházka: Labutě na vodě ve Světlé nad Sázavou
KDY: po setmění
KDE: Světlá nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Krásný zážitek slibuje vánoční procházka osvětleným parkem ve Světlé nad Sázavou. Lidé tam uvidí například labutě na vodě. Lidé se mohou vydat přes most a Wolkerovou ulicí po modré a stříbrné až k prvnímu rybníku. Zde objeví zpívající ostrov, který každých patnáct minut (počínaje vždy celou) bude hrát jen pro návštěvníky. Na děti zde čeká Andělská pošta, na břehu rybníka najdou truhlici na dětská přání Ježíškovi a Zvoničku pro jejich potvrzení. Z hráze je možné pokračovat bez obav kolem potoka s bludičkami až dolů k medvědům. Vyjít z parku je nejlepší světelnou bránou u pekáren, možná zájemce sveze i připravený koňský povoz.

Adventní Zrzavý
KDY: adventní víkendy, ve všední dny po dohodě
KDE: Okrouhlice, ateliér Na Skalce
ZA KOLIK: zdarma

Během adventních víkendů si mohou lidé prohlédnout v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku ateliér ilustrací Jana Zrzavého Na skalce. Najdou ho na adrese Okrouhlice, číslo popisné 62, jen pár desítek metrů od rodného domu malíře. Ateliér bude otevřený každou adventní sobotu a neděli od deseti do čtyř hodin odpoledne. Ve všední dny je přístupný vždy po telefonické dohodě na telefonním čísle 777 767 105. Vstup je volný.

Výstava betlémů
KDY: do 30. prosince
KDE: Česká Bělá, fara
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Tradiční výstavu betlémů na faře v České Bělé si mohou zájemci prohlédnout od neděle 12. prosince až do 30. prosince.  Příspěvek je dobrovolný, výtěžek bude věnován na opravu kostela sv. Bartoloměje v České Bělé.

Mateřská škola Benešova Třebíč přispěla společně s dětmi a jejich rodiči opuštěným zvířátkům v třebíčském útulku formou různých granulí, konzerv a dalších pamlsků.
Vánoční nadílka plná pamlsků pro opuštěná zvířátka. Obdarovali třebíčský útulek

Žďársko

Štědrý den na Horácku
KDY: do 9. ledna 2022
KDE: Žďár nad Sázavou, Regionální muzeum – Tvrz
ZA KOLIK: 30 a 10 korun

Jak naši předkové v 19. století prožívali Štědrý den a co přesně se od brzkého rána až do půlnoční mše dělo ve světnici, na dvoře i venku v přírodě? Jak si lidé vyzdobili své příbytky a které tradiční pokrmy celý den jedli? Co to bylo pastýřské chození, honění a nošení a proč lidé vyhlíželi, kdo ve vsi první rozsvítí? Dostávali od Ježíška nějaké dárky a byla obdarována také zvířata a živly? Které štědrovečerní zvyky a magické rituály měly lidem pomoci nahlédnout do budoucnosti? To vše se lidé nejen dozví, ale některé zvyky si také sami vyzkouší během výstavy s názvem Štědrý den na Horácku v Regionálním muzeu Žďáru nad Sázavou, která bude k vidění do 9. ledna 2022.

Kluziště na Náměstí
KDY: denně od 10.00 do 22.00
KDE: Velké Meziříčí, Náměstí

Lidé si mohou přijít zasbruslit na otevřené kluziště s umělou plochou. Otevřené je vždy od deseti dopoledne do deseti večer až do 2. ledna.

Zima Josefa Lady 
KDY: do 30. ledna, od 9.00 do 16.00
KDE: Nové Město na Moravě, Horácké muzeum

Od pátku 10. prosince bude v novoměstském Horáckém muzeu přístupná lidem výstava nazvaná Zima Josefa Lady. Dokonalé reprodukce obrazů slavného umělce se zimní a především vánoční tematikou zapůjčili dědicové Josefa Lady. Návštěvníci se mohou přijít potěšit na výstavu až do 30. ledna 2022.

Troubení z věže
KDY: 24. prosince od 17.15
KDE: Žďár nad Sázavou, kostel sv. Prokopa
ZA KOLIK: zdarma

Římskokatolická farnost připravila na Štědrý den troubení koled z věže kostela svatého Prokopa v podání Žesťového kvintetu města Žďár nad Sázavou.

Dětské pásmo u jesliček
KDY: 25. prosince od 14.30
KDE: Žďár nad Sázavou, kostel sv. Prokopa

Program s dětským divadlem a zpěvem dětské scholy připravili na 25. prosince v kostele svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou.

Zpívej v čase vánočním
KDY: 26. prosince od 17.00
KDE: Žďár nad Sázavou, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše

FONS - Chrámový pěvecký sbor Baziliky Nanebevzetí Panny Marie uvede, za doprovodu Orchestru učitelů a žáků ZUŠ, Pastýřskou mši F Dur F. Kolaříka a světové koledy J. Temla. Jako host vystoupí Iva Schlosserová.

Novoměstské kufrování
KDY: 27. - 30. prosince
KDE: Nové Město na Moravě

Novoměstské kufrování je rozložené do čtyř dnů. Zájemci si sami volí, kdy se na trasu vydají. Kufrování je individuální. Mapa Novoměstského kufrování se zákresem kontrolních stanovišť je ke koupi na Informačním centru. Volné pořadí kontrol – účastníci si sami volí délku trasy i místo, kde výlet začnou a ukončí. Na kontrolních bodech nebudou 3D lampiony s kleštičkami, ale 2D zalaminované kartonky s písmeny. Písmena si účastník opíše do startovního průkazu. Po zapsání všech písmen vyjde tajenka. Kdo ji zašle do 31. prosince na e-mail: kratka@chaloupky.cz a přidá zážitky a fotografii z kufrování, bude zahrnutý do slosování o drobné ceny.

Farmářský trh
KDY: 15. ledna od 8.00 do 11.00
KDE: Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí
ZA KOLIK: zdarma

Začíná dvanáctý ročník novoměstských farmářských trhů s bohatou nabídkou kvalitních potravin a produktů s jasným původem. Lidé si budou moci nakoupit masné výrobky a speciality, vejce a drůbež, křupavé pečivo, mléčné výrobky, med a medové produkty, sušené houby, rakytníkové výrobky a spoustu dalších dobrot.