Třicítka ateliérů, dílen a galerií z Jihlavska se během nadcházejícího víkendu zapojí do čtvrtého ročníku Dnů otevřených ateliérů. Mimo jiné se akce účastní i dvě školy z Jihlavy. Tou první je Střední uměleckoprůmyslová škola (SUPŠ) Jihlava-Helenín, druhou je Vyšší odborná škola grafická a Střední umělecká škola grafická v Jihlavě.

„My jsme se letos zapojili poprvé. Využili jsme možnost ukázat veřejnosti, jak to u nás funguje. Návštěvníkům nabízíme prohlídku ateliérů jednotlivých oborů, dále možnost vyzkoušet si různé techniky nebo práci s počítačem, které používají studenti," uvedla Míla Svobodová, zástupkyně ředitele pro odborné předměty SUPŠ Jihlava-Helenín. Tato škola bude pro zájemce otevřena v pátek od 9 do 14 hodin a v sobotu od 9 do 16 hodin.

Druhá jihlavská umělecká škola zájemcům nabídne nahlédnutí do svých prostor v pátek od 10 do 14 hodin (Křížová 18) a v sobotu od 9 do 15 hodin (Dvořákova 5 a 12). Připraven je například jednodenní kurz kresby nebo malby a jednodenní dílna klasické animace.

Zavítat bude možné mimo jiné i do Brtnice, kde budou k vidění mozaiky Jitky Ludmilové. „Účastním se poprvé. Jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Lidé mě najdou v budově vedle bufetu na náměstí, původně se vše mělo odehrávat v Rychlově u Kněžic. Přichystaný je mozaikový workshop a výstava mozaik a regionálních výrobků," sdělila Jitka Ludmilová.

Dny otevřených ateliérů nabízí zejména možnost nahlédnout do tvůrčích zázemí jednotlivých umělců. „Návštěvníci se tak s nimi mohou osobně seznámit v jejich domácím prostředí. Navázat dialog a poznat jejich práci jinak, než jsou zvyklí z běžných výstav. Případně si v některých ateliérech mohou výtvarné techniky a postupy sami vyzkoušet," řekl za organizátory František Štibor.

Na celé Vysočině je letos otevřeno 140 míst. Loni jich v kraji bylo 130 a předvedlo se tam téměř 200 umělců. Navštívilo je asi osm tisíc lidí. Do prvního ročníku se v roce 2011 přihlásilo pět desítek tvůrců a galerií. Přišla tisícovka zájemců.

Akce se kromě Vysočiny koná také v jižních Čechách, na jižní Moravě a v Dolním Rakousku, kde akce před dvanácti roky vznikla. Bližší informace o akci jsou k nalezení například v Muzeu Vysočiny a Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě nebo nebo na www.vysocina-kultura.cz.

ZUZANA MUSILOVÁ