Autorem unikátního projektu, do kterého se zapojí celé náměstí, je divadelní herec, zpěvák a známý kovář z Třeště Petr Píša. Diváci se mohou těšit na hudební program, přehlídku dobových šatů, vozidel a bude se i nabízet jídlo, které se jedlo před sto lety. Mimo jiné se návštěvníkům připomene, že česká vlajka neměla vždy modrý klín. „Chceme se ale dotknout celých sto let, ne jen první republiky,“ podotkl Píša.

„Divák se ocitne mezi pěti scénami, kde má každá svoji symboliku. Bereme do hry budovu samotné radnice, to je pro nás místo správy města a státu. Objekt Prioru pak bude prostorem, který trochu povypráví, jak šel čas se samotnou Jihlavou a jejími domy a ulicemi,“ prozradil Petr Píša. „Na pódiu se představí muzikanti, místní jednoty a spolky. Další scénou se stane velký objekt, který bude překvapením,“ dodal. Nebude chybět ani stroj času.

Hokejisté Prostějova (v černém) doma porazili Jihlavu 3:2.
Jestřábi doma zdolali Jihlavu

Samotný projekt začal již v květnu při pikniku v Jihlavě, vedle autobusového nádraží se Jihlavané podruhé sešli na konci srpna. „Od června také jezdíme s objektem obří osmičky po Vysočině a vozíme s sebou strom Vysočiny. Segmenty větví, které z něj snímáme, v pěti městech vymalují děti a přivezou nám je zpět právě v sobotu 15. září na Masarykovo náměstí v Jihlavě,“ přiblížil autor projektu.

Samotný program v sobotu začne ve dvě odpoledne, od sedmi hodin večer pak vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers a další účinkující. „Na jihlavském náměstí budou k vidění různé 3D prohlídky, kde se člověk může vrátit do první republiky, historický kolotoč nebo ruské kolo. S akcí je spojená také celá řada kulturních vystoupení,“ uvedl Tomáš Koukal, vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.

Oslava si ale vyžádá také jistá omezení. Již dnes bude neprůchozí střed Masarykova náměstí, zítra pak budou výrazně omezená parkovací místa v centru, večer se od půl deváté na hodinu a půl zastaví veškerá doprava skrz náměstí včetně MHD. Akce se koná za každého počasí, Píša však říká, že pršet prostě nebude. Pro jistotu si vezme deštník. „Vždycky, když ho mám s sebou, tak neprší,“ řekl s úsměvem.