Výstava Kouzlo vánočních ozdob návštěvníkům představuje nejen historii, ale i současnost vánočních ozdob. „Je všeobecně známo, že zdobení vánočního stromku není lidovým zvykem ani tradicí, jedná se o poměrně novodobou záležitost. Jeden z prvních doložených ozdobených stromků byl vystrojen v domě ředitele Stavovského divadla Jana Karla Liebicha v roce 1812," uvedla Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.
Historické ozdoby jsou zastoupeny hlavně ozdobami z korálků kombinovaných s foukaným sklem. Najdete zde ale i textilní techniky jako paličkování, háčkování, patchwork, výrobky ze slámy a šustí, z rouna i ze dřeva. Některé ozdoby jsou drátované, jiné z keramiky, perníku, a podobně. Výstava potrvá v malém výstavním sále do 11. ledna.
O týden později pak v muzeu končí expozice s názvem … a s Ním přišla Spása. Jde o výstavu betlémů ze sbírek muzea. Uvidíte původní jihlavské soukenické betlémy, které v takovém rozsahu nebyly ještě prezentovány. Celý fond prošel v letošním roce konzervátorským ošetřením, a je proto namístě ho v co největším měřítku představit veřejnosti.
Výstava v jihlavském muzeu je doplněna i jedním větším betlémem a dvěma menšími náměty třešťských betlémů, které jsou rovněž v muzejním fondu, tentokrát pobočky Muzea Vysočiny v Třešti. Jedná se o původní řezané, ale i papírové betlémy z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Další částí výstavy jsou betlémy zapůjčené z Muzea Vysočiny v Třebíči. Jde o deset současných, ale velice originálních betlémů architekta a designera Josefa Macholána z Třebíčska.
V Kavárně Muzeum pak na hosty čekají dětské kresby. A ne ledajaké. Výstava Vánoce očima arménských dětí vznikla ve spolupráci s česko-arménskou nevládní organizací Miasin. Všechny vystavené kresby jsou práce žáků ze tří základních škol v arménském Jerevanu.
Pozorný návštěvník může z obrázků vyčíst nejrůznější tradice tohoto národa, jako například zdobení stromečku granátovými jablíčky, nebo uvidí, jaké pokrmy se připravují na Štědrý večer. Výstavu je možno zhlédnout až do 25. ledna.
LUCIE ŽÁČKOVÁ