Narodil se 16. května 1953 v Praze. Jako bubeník začínal v amatérské skupině Hills, ve svých dvaceti letech spoluzaložil kapelu Ges a jako hráč na bicí se uplatnil i ve známější kapele Faraon, v níž byl v té době kapelníkem Karel Šíp. Zlomovým rokem kariéry byl ale pro Vítězslava Vávru letopočet 1974, kdy se seznámil s Petrem Hannigem. Ten mu nabídl angažmá ve své skupině Maximum. A byl to právě on, kdo si všiml, že Vávra je nejen kvalitní bubeník, ale i zajímavý zpěvák. Vávra se tak kromě paliček chopil i mikrofonu a měl úspěch. (V kapele s ním zpočátku zpívala i herečka Lenka Kořínková.)

Ukradená cena

Vávra byl zajímavý právě tím, že zpíval a zároveň bubnoval, proto se mu začalo říkat zpívající bubeník. V roce 1981 pak podle svých slov zvítězil v anketě Zlatý slavík. „Dostal jsem nejvíc hlasů, dokonce to říkali v rádiu. Ale ústřední výbor strany rozhodl, že taková mánička nemůže porazit Karla Gotta. Změnili proto pořadí a mě šoupli až na třetí místo za Michala Davida,“ postěžoval si.

Zmiňovaná křivda Vávrovi paradoxně přinesla ještě větší popularitu. „Mezi lidmi se rozneslo, co se stalo, a najednou jsem měl daleko víc koncertů než kdykoli předtím,“ vysvětlil později.

Jméno Pavel Horňák se stalo fenoménem populární hudby 80. let:

Od Supraphonu následně dostal nabídku k natočení první desky nazvané Vítězslav Vávra & Maximum Petra Hanniga. Oslovili jej také, aby složil ústřední píseň k filmu Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky (1982) a jeho hity Holky z gymplu, Citrónová holka, Dívka z heřmánkové návsi, Dívka Gloria, Už dávno se mi líbíš či Dívky z diskoték znal každý.

Holky mu skákaly do postele

„Bylo to nádherné období, holky nám v hotelích samy skákaly do postelí. Jen to profrčelo strašně rychle,“ vzpomínal na období největší slávy. „Výhoda byla, že když jsem přišel do řeznictví, hned jsem dostal to nejlepší maso. A v zelenině pro mě měli schované mandarinky.“

V 80. letech natočil ještě alba Koncert bez plakátu (1983), Už jsem tvůj (1984) a ve stejném roce i titul Babies, I'm Your Friend.

close 2012. Zkouška omlazené kapely Monogram. info Zdroj: Deník/Miroslava Tolarová zoom_in 2012. Zkouška omlazené kapely Monogram

V roce 1983 se Vávra osamostatnil a založil kapelu Monogram, vystupoval i se svou pozdější manželkou, zpěvačkou Věrou Špinarovou, ale postupně se z hudební scény vytratil.

Comeback s Monogramem

V roce 2012, když chystal návrat na koncertní pódia s omlazenou kapelou Monogram, řekl Deníku: „Osobně mám rád třeba písničku Dívka z heřmánkové návsi. Při svém normálním vystoupení ji moc nezpívám, jen na přání. Taky si teď při koncertu splním ještě jeden sen. Mám oblíbenou skupinu The Kinks a za komunistů jsme jejich písničky nesměli hrát, anglicky zpívat nešlo. Jednu písničku nacvičíme a tu si s chutí na koncertu zazpívám.“

Kdysi slavný hudebník zemřel 1. července 2021, když podlehl nádoru na plicích. Bylo mu 68 let.

info Zdroj: Deník

Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let

Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?

Potom je seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.

Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.

V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.

Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.

10 největších hitů Vítězslava Vávry:

Lásko, pojď blíž (1979) s Lenkou Kořínkovou

| Video: Youtube

Citrónová holka (1981)

| Video: Youtube

Dívka Gloria (1981)

| Video: Youtube

To se mi snad zdá (1981)

| Video: Youtube

Dívka z Heřmánkové návsi (1981)

| Video: Youtube

Holky z gymplu (1982)

| Video: Youtube

Jak svět přichází o básníky (1982)

| Video: Youtube

Opuštěná (1982)

| Video: Youtube

Neznám její jméno (1984)

| Video: Youtube

Příští týdny medové (1985) s Věrou Špinarovou

| Video: Youtube

Typický znak
Vysoká postava a dlouhé vlasy, to je typický Vítězslav Vávra, který se nikdy netajil tím, že mu přízeň fanynek dělá dobře.

Největší šlágry
O titul největšího hitu Vítězslava Vávry se podle popularity u posluchačů ucházejí tři skladby: Holky z gymplu, Citrónová holka a ještě titulní píseň ke Kleinově komedii Jak svět přichází o básníky.

Nejsledovanější video na YouTube
Více než 325 tisíc zhlédnutí má Vávrova píseň z filmu Jak svět přichází o básníky (1982). Hudbu k ní napsal Zdeněk Marat, text Vladimír Poštulka.

Třikrát ženatý
Ilona, Věra (Špinarová) a Světlana, to jsou jména tří žen, které hudebník postupně pojal za manželky. Z prvního svazku má syna Filipa, z posledního dceru Viktorii.

Citát
„Bylo to nádherné období, holky nám v hotelích samy skákaly do postelí. Výhoda byla, že když jsem přišel do řeznictví, hned jsem dostal to nejlepší maso. A v zelenině pro mě měli schované mandarinky.“

Co možná nevíte
Vítězslav Vávra se na stará kolena pokusil o kariéru politika. V parlamentních volbách v roce 2010 kandidoval za stranu Suverenita – blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu.