Jaké změny se chystají? Páteční havířský průvod tentokrát nebude z podzemí na náměstí vycházet v tradičních osmnáct hodin, ale počká se až do setmění a havířci půjdou s lucerničkami a loučemi. Jiná bude také trasa průvodu.

„Z náměstí půjde průvod ulicí Matky Boží k bráně, potom Věžní ulicí do parku za Kino Dukla a dále ulicí Jana Masaryka do jihlavského pivovaru, kde bude stát hlavní scéna, na které proběhnou slavnostní ceremonie a bude následovat kulturní program,“ vysvětlil jeden z pořadatelů akce Milan Kolář.

Další novinkou je, že Havíření se po celý víkend bude odehrávat na více místech. Na Masarykově náměstí, v Parku Gustava Mahlera, u kinu Dukla, a areálu pivovaru, ve Smetanových sadech pod stromy, kde vznikne pikniková louka. Neděle bude jako vždy patřit pouti u svatého Jána.

Ilustrační foto.
Na Vysočině budou jezdit nové vlaky, rozhodli zastupitelé

Připravuje se také velká výstava v Muzeu Vysočina, zaměřená na jihlavské dolování a také na dvacet let obnoveného Jihlavského havířského průvodu. „Další výstava se chystá v podzemí radnice s fotografiemi historických průvodů Jihlavou a ve vestibulu připravuje Městská garda výstavu palných zbraní. Také Galerie Nonstrop by měla nabídnout tematickou výstavu,“ přidal některé zajímavosti Kolář a doplnil, že další podrobnosti se lidé budou dozvídat průběžně a na samotné slavnosti si pak nechají i nějaké to překvapení.

„Ti, kteří by se chtěli průvodu zúčastnit, se už mohou nyní hlásit,“ dodal Kolář.

Zoo Jihlava
Jedničkáři dostanou dárek, vstup do zoo za korunu